THINK WEEK – DÜŞÜNEREK GEÇEN BİR HAFTA

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Ünlü iş adamı ve yatırımcı Bill Gates’in uyguladığı bir yöntem olan Think week yani düşünce haftası nedir sizler için açıklıyoruz. Günlük hayatımızda çalışmak ve odaklanmak için çevremizde birçok dikkat dağıtıcı etmen bulmak mümkündür. Özellikle de yaptığınız iş yaratıcılık gerektiren ya da uzun uzadıya düşünülmesi ve planlanması gereken konular ise tüm bu gürültü ve dikkat dağıtıcılardan kurtulmak gerekebilmektedir. Think week tam olarak böyle bir çalışma yöntemidir.

BİR HAFTA BOYUNCA YALNIZSINIZ

Think week yöntemi Bill Gates’in “INSIDE BILL’S BRAIN” adlı belgeselinde anlatıldığı ve biyografisinde de yer aldığı bir çalışma yöntemidir. Bill Gates her yıl bir hafta boyunca kendisini yalnızca kitaplar ve çalışma masasının bulunduğu bir kulübeye kapatır. Elbette herkesin yapabileceği bir şey değil bu ancak bunu kendinize uyarlamanız da mümkün. Bu kulübede bol bol kitap okur, yeni fikirler ve projeler oluşturur, hayal eder. Bunu tüm hafta boyunca devam ettiren Bill Gates yaptığı harika proje ve çalışmaları belki de bu yöntemle sağlıyor olabilir. İnsanlardan uzak tek başınıza kaldığınızda düşüncelerinizin daha da berrak olduğuna belki tanık olmuşsunuzdur. Çünkü dikkatinizi bir şey dağıtamaz. Üstelik sık sık okumayı alışkanlık haline getirmiş olan birçok yatırımcı ve iş adamı bu tip fikirleri okudukları kitaplar sayesinde daha gelişmiş hale getirebilmektedir.

Photo by Noah Silliman on Unsplash

İNTERNET, TELEFON VE TELEVİZYONSUZ BİR HAFTA

Bildiğiniz üzere birçok yatırımcı günlük hayatlarında televizyon izleme alışkanlıklarına sahip değildir. Bu onlar için bolca vakit kaybı ve gereksiz bir bilgi ağını öğrenmelerine sebebiyet verebilir. Tabi ki ülkemizde bu çok zor. Ancak bu Think Week uygulamasında televizyon, telefon ya da internet asla kullanılmamaktadır. Çünkü tüm bu saydığımız teknoloji harikaları aslında bilgiye ulaştırır ama yanında size gereksiz bilgi kirliliği ve dikkat dağıtıcı birçok unsuru da beraberinde getirir. İnternetten uzak en son ne zaman vakit geçirdiniz, telefon ya da televizyon içinde bu geçerli. Bağımlı olduğumuz bu teknolojilerden uzak kalabilmeyi hiç denediniz mi? Üretkenlik anlamında oldukça etkili olacak bu yöntemi uygulayarak teknolojiden uzaklaşabilmeyi deneyebilirsiniz.  NEDEN ZAMAN KAYBEDİYORUZ adlı yazımızda bize zaman kaybettiren tüm bu unsurlara değindik dilerseniz o yazımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

BİR HAFTA KİTAP OKUMAK MI?

Think week’in en büyük etkeni bence bol bol kitap okunuyor olması ünlü iş adamlarından Bill Gates belgeselinde, biyografisinde ya da röportajlarında öğreneceğiniz üzere her gün elinde kitapların olduğu bir çanta ile gezmektedir. Bu kitaplar oldukça kalın ve teknik kitaplardır. Üstelik her hafta yenileri yer almaktadır. Yine büyük bir yatırımcı olan Warren Buffet okuma alışkanlığına son derece alışık bir yatırımcıdır. Günde 5-6 saate yakın gazete, şirket raporları vs. okuduğu bilinen bir gerçektir. Elon Musk çocukluğundan itibaren sahip olduğu kitap okuma aşkı sayesinde Spacex şirketini kurduğunda uzay ve roket bilimi konusunda eğitimli ve deneyimli olan çalışanlarına fikir verebilecek seviyeye sadece kitap okuyarak gelmiştir. Ülkemizde hatta dünyanın birçok yerinde düzenli kitap okuma alışkanlığına sahip olmadığımız bilinen bir gerçek. Ancak okuma alışkanlığı ile düşünme yeteneğimiz, kavrama ve algılama becerimizi geliştirmek mümkün. KİTAP OKUMAK NEDEN ÇOK ÖNEMLİ yazımız ziyaret ederek bu konu ile ilgili detaylı bilgi öğrenebilir, neler yapabileceğinizi de fark edebilirsiniz.

Resim congerdesign tarafından Pixabay‘a yüklendi

Özetle bir çalışma prensibi olan Think Week müthiş bir odaklanma, çalışma, fikir üretme ve daha birçok özelliğiyle gelişim haftası haline getirebilmektedir. Elbette bağımlı olduğumuz tüm dış etkenlerden uzaklaşmak bizleri yoracaktır. Ancak oldukça büyük sorumluluklara sahip, büyük şirketleri yöneten Bill Gates bile bunu yapıyorsa biz neden yapamayalım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s