AMERİKA’NIN EN ÇOK NEFRET EDİLEN KADINI

From Wikimedia Commons

TÜR: Dram, Tarih

YAPIM: Brownstone Productions

YÖNETMEN: Tommy O’Haver, Irene Turner

OYUNCULAR: Melissa Leo, Josh Lucas, Vincent Kartheiser, Adam Scott, Juno Temple

ÖZET

Gerçek bir olay ve karakterler barındıran filmde yaşanan geçmişte yaşanmış bir olay örgüsü anlatılmaktadır. Öncelikle belirtmeliyiz ki film 18 yaş ve üzeri için uygundur. Bunun sebebi filmde kullanılan dil ve yaşanan şiddet odaklı olaylardır. Amerikan Ateizm derneğinin kurucusu Madalyn Murray O’Hair’ın yaşam hikayesini yaşadıkları olaylar ile bağlantılı bir şekilde anlatan filmde gerçek hayatta yaşanmış tarihi imgeler yer almakta ve bu filme uyarlanmaktadır. Yaşanan dini çatışmalar ve buna bağlı olarak Madalyn Murray’e duyulan nefretin sebebi anlatılmaktadır.

İNCELEME

Madalyn Murray O’Hair Amerika’da yaşayan avukat bir annedir. Eşinden boşanmış olan Ateist anne Madalyn bir gün oğluna okulda zorunlu bir şekilde dua okutulduğunu öğrenmesiyle hayatını değiştirecek o adımı atacaktır. Öncelikle buna karşı mücadele edecek. Daha sonrasında ise Amerikan Ateizm Derneğini kurarak dinin ülkede var olan zorunluluklarından toplumu uzaklaştırmaya yönelik birçok faaliyette bulunacaktır. Bunun sonucunda Amerika’da en nefret edilen insan haline gelmiştir.

Filmde yaşanan olaylar aslında belirli bir kronoloji ile ilerlese de ana olay etrafında gerçekleşen olay direkt olarak filmin başından anlatılmakta, yaşanan olaylarsa geçmişte gerçekleşmiş olayların hatırlanması ile yıldan yıla gerçekleşen olaylar anlatılmaktadır. Belirli bir dava edinmiş olan Madalyn Murray başta verdiği mücadele ile hakları olan özgürlükleri savunmayı amaçlarken zamanla insanların dini görüşlerini kötüleyecek söylemlerde bulunmaya başlamış, daha sonrasında bu işten büyük gelirler elde etmiştir.

Olayların gerçekten yaşanmış olması ve yaşanan tüm bu durumların detaylarının şaşırtıcı bir o kadarda kan dondurucu birtakım sonuçlarının oluşu açıkçası beni çok şaşırttı. Kesinlikle 18 yaşının altında kimsenin izlemesini tavsiye etmiyorum. Kötü algılar ve alışkanlıklar barındıran film gerçek hayatta yaşanmış bir olayın kısa anlatımı olarak ilerlemektedir. Olayların işleyişi merak uyandırsa da bu tip bir söylemde bulunmamın sebebini sonuna kadar izlediğinizde anlayacaksınız. Bu tip gerçek olaylardan uyarlanan filmler genelde favorim oluyor çünkü arkasında yatan gerçeklik bana kurgusal bir yapıdan daha çekici ve sıra dışı geliyor. İzlemek isteyen okurlarımız bu filme Netflix üzerinden ulaşabilirler. İyi seyirler dileriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s