MÜZİĞİN İNSANA ETKİSİ

Photo by Tirachard Kumtanom on Pexels.com

Bugün herkesin en büyük eğlencesi haline gelmiş müziğin bize etkilerine değineceğiz. Yüzyıllardır farklı türleriyle ortaya çıkmış, her türüyle insanı hayran bırakan müzik bizlere neler katmaktadır, bize etkileri nedir, müzik sayesinde neler olmuştur? Gibi soruların cevabını hazırladığımız bu yazımızla birlikte müziği daha da çok seveceksiniz.  

MÜZİK HERKESİN İHTİYACI

Müzik dinlemek bahsettiğimiz gibi yüzyıllardır var olan bir alışkanlıktır. Enstrümanlarla ortaya çıkmış olan bu sanat türü günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte her an her saniye dinleme imkânı bulduğumuz müthiş bir hazdır. Müzik herkesin ihtiyacıdır başlığının sebebi müzik dinlemenin dinleyen herkesin duygularını, düşüncelerini ve ruh hallerini etkileyen oldukça önemli bir unsur olmasıdır. Birbirinden farklı türlere sahip olan müzik üzgün olduğumuzda, mutlu olduğumuzda, öfkeli olduğumda bile duygularımızı tercüme eden bir alışkanlıktır. Müzikte tam olarak böylece ortaya çıkmıştır. Birçok söz yazarı ve müzisyen duygularını müzik ile dile getirmiştir. Ancak herkesin tarzı farklıdır. Kimisi düşüncelerini rap ile ortaya dökerken kimisi klasik müzik ile bunu yapmıştır. Herkesin müzik dinlemeye ihtiyacı olduğu düşüncesi de tam olarak buradan çıkmaktadır.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

DİNLENMEK İÇİN DİNLE

Müzik dinlemenin elbette birçok faydası var ancak en bilineni dinlenebilmek için tercih ettiğimiz zamandır. Yorgun olduğumuzda, düşünceli olduğumuzda, kafamız karışık olduğunda ya da sıkıldığımızda bile müzik dinleyebiliriz. Elbette bu bir tercihtir ancak çoğu insan gün içinde sık sık müzik dinlemektedir. Bu şekilde motive olmakta ve dinlemektedir. Üstelik kulaklıklar kullanılmaya başladığından beri müzik için bir zamana ihtiyaç yoktur. Her an her gün müzik dinlenebilir; otobüste eve dönerken, yürüyüş yaparken, spor yaparken, yemek pişirirken, temizlik yaparken, uyumak üzereyken vs. yani müzik aslında önce ruhu dinlendirmektedir.

EN BÜYÜK MOTİVASYON

Müzik dinlemek henüz çocukluktan başlayarak her yaşta ayrı şekilde ve farklı tarzlarıyla tercih edilen bir eğlence aracıdır. Müziğin en olumlu yanı sözlerin ve enstrüman seslerinin motive etmesidir. Bu motivasyon başlangıçta anılarla gerçekleşir. Her insan belirli duygular yaşadığında farklı müzikler dinleyebilmektedir. Müzik dinlediğimizde o anki duygularımızı o müzik ile özdeşleştiririz. Böylece o şarkıyı ya da şarkıcıyı dinlediğimizde o duygularımızı hatırlarız ve buna bağlı olarak motive oluruz. Özellikle her insanın motive olduğu bir şarkı kesin vardır. Bir işe başlamadan önce dinlemek istediğiniz ya da o an dinlerseniz daha iyi odaklanacağınızı düşündüğünüz birçok şarkı olduğuna eminim. Bu da müziği en büyük motivasyon kaynağı yapmaktadır.

Photo by Ivan Samkov on Pexels.com

MÜZİK SİZİ DEĞİŞTİRİR

Tüm bu özellikleriyle müziğin değişime etkisine değinmesek olmazdı. Müzik dinlemek sürekli olarak yapılabilecek bir alışkanlıktır. Ancak dünya üzerinde var olan binlerce farklı müzik örnekleri ve şarkıları bilmemiz mümkün değildir. Elbette birçok müzik türünü dinleme imkânımız vardır ancak dinlediğimiz müzikler bizlerin karakterini oluşturur ve her müzik kulağa hoş gelmeyebilir. Bu da aslında müziklerin düşüncelerinize ve duygularınıza hitap etmesiyle ilgilidir. Ancak günümüzde özellikle Spotify ve Youtube gibi platformların yaygın kullanımı ile insanların çalma listelerine ulaşabilir ve müzik zevklerine sosyal medya üzerinden ulaşmak mümkündür. Bu sayede insanları dinledikleri müziklerden tanıyabilir hatta hoşunuza giderse yeni türleri keşfedebilirsiniz. Aslında bu da sizi her zaman alıştığınız halden uzaklaştırabilir ve tabi ki değiştirir. Müzik hakkındaki düşüncelerimiz bu yönde peki sizin müzik hakkındaki düşünceleriniz nedir bizlere yorum olarak belirtirseniz çok seviniriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s