YALANIN İCADI (THE INVENTION OF LYING)

Photo by netflix

TÜR: Komedi / Romantik

YÖNETMEN: Ricky Gervais, Matthew Robinson

OYUNCULAR: Ricky Gervais, Jennifer Gamer, Rob Lowe, Jonah Hill, Tina Fey, Louis C. K, Jeffrey Tambor, Fionnula Flanagan

ÖZET

Yalanın var olmadığı bir Dünya tasviri hiç aklınıza geldi mi? Mark Bellison yalanın hiç var olmadığı, herkesin doğruyu söylediği hatta direkt aklına geleni dile getirdiği bir dünyada yaşamaktadır. Filmin adından da belli olacağı gibi ana karakterimiz Mark hiç bilinmeyen yalan kavramını icat etmiştir. Yaşadığı sorunlar karşısında yalan söylemeyi öğrenen Mark bunu kendi çıkarına kullanır ve hayatı bambaşka bir hale gelir. İzlerken keyif veren komedi ve Romantik kategorisindeki film 2009 yılında yayınlanmıştır. Sevilen komedyen ve yönetmen Ricky Gervais’ın bu harika filmini izleyecek olan okurlarımıza iyi seyirler dileriz. 

İNCELEME

Mark Bellison her şeyin dürüst olduğu yalanın hiç var olmadığı bir dünyada yazardır. Ancak böylesi bir dünyada elbette kurgu kavramı söz konusu değildir. Bu sebeple tarihte yaşanan olaylar yazarların yazdığı tek odak noktalarıdır. Ancak Mark yazdığı yazılarıyla başarısız bir adamdır. Üstelik hayatında birçok şey yolunda gitmemektedir. Mark Bellison bir kadına âşık olmuştur ancak bu dürüstlük ve doğruluk düşünceleri nedeniyle âşık olduğu kadın Mark’ı kendine uygun görmemektedir.

Markın yaşadığı sorunlardan sonra çok zor bir durumdayken ilk defa olan bir şey gerçekleşir ve Mark yalanı icat eder. Sonrasında bunu çeşitli şekillerde denemeye devam eden Mark bu özelliğini kimseye kazandıramaz. Bunu fırsata çevirmek isteyen Mark hayatındaki tüm sorunları yalan söyleyerek çözer, bu yalanların nasıl işlediğini, neler olduğunu ve nelere yol açtığını spoiler vermemek adına söylemeyeceğim. Ancak bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Filmin bana göre en ilgi çeken kısmı ise tanrı kavramının ya da dinlerin bu yalanın olmadığı dünyada hiç var olmaması. Üstelik bu tip inanca bağlı hiçbir düşünce film üzerinde gösterilmemektedir. Yaşanan bir olay sonrasında ölümden sonrası hakkında söylemde bulunan Mark sonrasında yaşanan olaylar ile aslında senaryo içerisinde dinin ortaya çıkışını da göstermektedir. Tanrı hakkında çıkarımda bulunan Mark filmin bu kısmında dini inançları ortaya çıkaran birçok söylemde bulunur ve bu da filmin ilginçliğini eminim ki biraz daha arttıracaktır.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s