NEDEN DİL ÖĞRENMELİYİZ?

Resim Biljana Jovanovic tarafından Pixabay‘a yüklendi

İnsanlar yaşadıkları ülkenin kültür ve diline doğuştan uyum sağlamaktadır. Bu yaşam biçimine alışır ve günlük dilinde kendi ana dilini kullanmaktadır. İletişimi bu şekilde sağlar ancak günümüz dünyasında insanlar sık sık seyahat etmekte ve ticari ilişkiler başta olmak üzere birçok ülke ile ilişki kurmaktadır. Bunun için ise yabancı dil bilmek şarttır. Her ülke de yabancı dil öğrenmek için eğitimler verilmektedir. Ama bizim ülkemizde bu durumun çok da başarılı ilerlemediğini söyleyebilirim. Özellikle Avrupa ülkelerinde insanlar birkaç yabancı dil bilirken ülkemizde yabancı dil öğrenmek oldukça zor bir uğraş olarak görülmektedir. Şimdi size bu yazımızda dil öğrenmenin önemi, faydaları ve bu süreçte neler yapabileceğinize dair önerilerde bulunacağız.

DİL ÖĞRENMENİN ÖNEMİ

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Dil öğrenmek öncelikle yeni bir insan tanımak ya da yeni bir topluma katılmak demektir. Atalarımızın da dediği gibi “Bir lisan bir insan” yani bir dil bilmek bir yeni insan tanıyabilmek anlamına gelmektedir. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız kesinlikle yapmanız gereken ilk iş yeni bir dil öğrenmektir. Yeni bir dil öğrenmek sizlere yeni bir kültürü tanıma fırsatı, seyahat edebileceğiniz ve insanlarla kolayca anlaşabileceğiniz yeni bir ülke kazandırabilir. İş odaklı düşünerek dil öğreniyorsanız özellikle ülkemizde öğrendiğiniz yeni dil ya da dillerle oldukça önemli bir konuma gelmeniz mümkün çünkü iş dünyasında yabancı müşterilerle iletişim kurabilmek ve ortak noktada anlaşabilmek oldukça önemlidir.

Yeni bir dil öğrenmek bilmediğiniz birçok bilgiyi de beraberinde getirebilir. Örneğin ülkemizde yazılmış kaynaklar, akademik bilgiler, araştırmalar vs. okunarak incelenerek öğrenilebilir. Ancak farklı dillerde özellikle İngilizce de Türkçe yazılmış kaynaklara göre milyonlarca daha fazla kaynak vardır. Bu da aslında bir dili tam olarak öğrendiğimizde bilgiye ulaşmadaki imkanlarınız da olağanüstü seviye de artacağını söyleyebilirim.

DİL ÖĞRENMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR

Resim Oli Lynch tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir dili öğrenmek için o dili anlamak gerekmektedir yani o dili konuşan insanların düşünce yapısı, olaylara yaklaşımları bile aslında o dil ile şekillenmektedir. Öncelikle dil öğrenme ile ilgili bilinen yanlışlara değinelim, dil öğrenmek için sürekli kelime ezberlemek gerekmez, ezberci yaklaşım bir dili bir süre hafızanızda tutmanıza yarayacaktır. Bu sebeple ki okulda aldığımız dil için verilen dersleri bıraktıktan bir süre sonra tamamen unuturuz ya da kullanamayız. Dil öğrenmek için sadece yazarak çalışmak yeterli değildir. Çünkü dil aslında insanları sosyal kılan ana unsurdur. Bir dili öğrenmek için o dili duymak, okumalı tabi ki yazmalı ve konuşmalısınız. Tıpkı kendi ana diliniz de yaptığınız gibi aksi takdirde o kadar da etkili ve hızlı bir dil öğrenme süreci geçirebileceğinizi sanmıyorum.

Şimdi esas konumuz olan dil öğrenmek için yapılacaklara gelirsek;

Photo by Tirachard Kumtanom on Pexels.com
  • Dil öğrenmek için öncelikle konuşma biçiminizi o dil ile uyumlu hale getirmelisiniz. Bunu da yalnızca o dili konuşan insanları dinleyerek yapabilirsiniz. Çünkü bir dilde kullanılan kelimelerin telaffuzu en az o kelimenin anlamını bilmek kadar önemlidir. Bunun için öğrenmek istediğiniz dillerde dizi, film izleyebilir o dilde müzikler ve podcastler dinleyebilirsiniz. Bu sizin zamanla o dilde kullanılan kelime ve cümle kalıplarına aşina olmanızı sağlayacaktır.
  • Genellikle bir şey öğrenmek için en sık kullandığımız yöntem not tutmaktır. Bir dili öğrenirken de bu yöntemi kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri, cümleleri ve gramer bilgilerini not edebilirsiniz. Ancak bunu okuldaki gibi 20 ya da 30 kez yazmanıza gerek yok. Bir kez not edin ve hep göz önünde tutun, böylece sık sık görecek ve okuyarak tekrar etmiş olacaksınız. Kendinizi bunu okumak ve ezberlemeye yormayın sadece ara sıra göz atın.
Photo by August de Richelieu on Pexels.com
  • Öğrenmek istediğiniz dili konuşan ya da sizin gibi öğrenmek isteyen insanlar ile iletişim kurun. İnsanlarla birlikte öğrenmek süreci oldukça hızlandıracaktır. Özellikle eğer o dili konuşan bir grup arkadaş edinirseniz çevrenizde bu dil ile konuşan insanlar olduğu için yanlışlarınız düzeltilebilir hem de pratik yapmış olursunuz. Bunu yapabilmek için bir dil kursuna yazılabilir ya da internet üzerinden bu dili öğrenmeyi amaçlayan insanların olduğu bir kulübe katılabilirsiniz.
  • Ve tabi ki son madde o dilin konuşulduğu ülkeye gidebilirsiniz. Araştırmalara göre bir dili en etkili öğrenme biçimi o dili kullanan insanların olduğu ülke de bir süre vakit geçirmektir. Çünkü en başından beri bahsettiğimiz tüm olaylar o ülke de zaten gerçekleşmektedir. O dili konuşan insanlar her yerdedir. O ülkenin kültürü ve yaklaşımları gözlemlenebilir. Öğrenmek istediğiniz dilde müzikler, filmler ve diziler her yerdedir. Tüm bu süreçte yapmanız gerekenler için yapay bir ortam hazırlamanıza gerek yoktur. Bu şekilde dili aşırı hızlı şekilde öğrenmeniz mümkündür. Ancak tabi ki bunu tam olarak öğrenmek isteyen, kararlı olanların yapmasını tavsiye ederim. Çünkü dilini hiç bilmeden ya da öğrenmekte zorlanarak bir ülke de konaklamak oldukça zor olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s