GELECEĞE DÖNÜŞ SERİSİ (BACK TO THE FUTURE)

TÜR: Bilim Kurgu / Komedi

YÖNETMEN: Robert Zemeckis

OYUNCULAR: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Claudia Wells, Cipin Glover, Thomas F. Wilson

ÖZET

Doktor Brown çılgınca fikirlere sahip bir mucittir. Marty Mcfly ile iyi bir dostlukları vardır. Marty Mcfly 1985 yılında liseli bir gençtir. Doktor Brown’ın hayalini kurduğu zaman makinesi ile başlarına sıra dışı birçok olay gelmektedir. Geçmiş ve gelecek arasında geçen olaylar zaman döngüsünü değiştirmektedir. Bu hataları düzeltmek yine ikiliye düşmektedir.

İNCELEME

Zaman yolculuğunu konu alan film 1985 – 1990 yılları arasında 3 bölüm olarak çekilmiştir. Dönemsel şartlar ile öngörülerde bulunulan filmde geçmişe ve geleceğe giden Doktor Brown ve Marty Mcfly hayatlarını değiştirecek hatalar yaparak bulundukları zaman çizgisini bozarlar. Bu hataların sonucunda çeşitli değişikliklerle karşılaşan ikili her şeyi normale döndürmek için yine zaman makinesini kullanacaktır.

Yayınlandığı yıllarda ve sonrasındaki dönemlerde sevilerek izlenen bir seri olan “Geleceğe Dönüş” günümüzde çok da tercih edilen bir film olmasa da senaryosuyla hala izlenebilir bir film serisi. Muhtemelen tercih edilmemesinin sebebi gelecek tabiriyle belirttikleri dönemde yaşıyor olmamız ve dizideki ön görülerin gerçeği yansıtmıyor olması olabilir. Üstelik teknolojinin günümüzde hızlı gelişimiyle izlerken gelecek kurgusunun abartılı olduğunu düşündürttü.

Ancak zaman kavramını anlatan film dönemsel açıdan oldukça eğlenceli ve mantıklı ilerlemekte, olayların ilerleyişi sürekli bir döngü oluştursa da izlerken keyif alacağınıza eminim. Özellikle zaman kavramıyla anlatılan bir film olması nedeniyle maalesef çok fazla detay veremiyorum, çünkü filmdeki tek bir an bile spoiler sayılabilecek nitelikte. İzlemek isteyen okurlarımız filmi Netflix ve Amazon Prime üzerinden izleyebilirler iyi seyirler dileriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s