22 – 29 MART GÜNDEM

DOLARDAN BÜYÜK YÜKSELİŞ

Yaşanan Merkez Bankası Başkanı değişimi ve anlık alınan kararlar nedeniyle dolar haftanın başında 8 lira seviyelerine yükseldi. Hafta boyunca büyük düşüş gerçekleştirmeden devam eden kurlar bu hafta da aynı şekilde devam etti. Dolar kurlarındaki değişim ve sonrasında ise bu değişim piyasa da güvensizlik ortaya çıkardı. Ekonomi tabanlı birçok global gazete ve haber siteleri Türkiye için kur tahminlerini yükseltti ve yatırım için eskisi kadar uygun görmediklerini belirtti. Bu sebeple Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcılar satış gerçekleştirmeye başladı.

Photo by Pixabay on Pexels.com

BORSA İSTANBUL GENEL MÜDÜR DEĞİŞİMİ

Borsa İstanbul 22 Mart itibariyle büyük düşüş yaşadı. Yaklaşım %15 düşüş yaşayan Borsa İstanbul’da yaşanan kur değişiminden sonra yatırımcı korumak isteyen Borsa İstanbul 3 gün boyunca işlem engeli getirdi. Bu şekilde satışları önlemeyi amaçlayan Borsa İstanbul yine de yabancı yatırımcılarını kaybetti. Bu haftanın başında çok yüksek sayıda yabancı yatırımcı çıkış yaparak yerli yatırımcı sayısı artış gösterdi. Alınan kararlar ile Borsa İstanbul Genel Müdürü varlık fonu için görevlendirilmesiyle yerine yardımcısı Korkmaz Enes Ergun getirildi.

Photo by energepic.com on Pexels.com

SÜVEYŞ KANALINDA GEMİ ENGELİ

26 Mart Cuma günü Dünya’nın gemi ticaretinde oldukça önemli bir konumunda olan Süveyş Kanalı dev gir geminin hatalı manevrası sebebiyle kapandı. Geminin kanal genişliğinde olması ve diğer tüm gemilerin hareket alanını doldurmuş olması nedeniyle deniz ticareti Süveyş Kanalında durma noktasına geldi. Birçok ürünün ve malın getirilmesi beklenen ticari gemiler 3 gün boyunca bekleme ve gecikme yaşadı. Bu sabah yapılan çalışmalar sonucunda gemi Kanaldan kurtarıldı ve ticari deniz yolu açıldı.

SPOR KÖŞESİ

DÜNYA KUPASI’NA MİLLİ TAKIM DAMGASI

2022 FİFA dünya kupası Elemelerinde G grubunda en dişli iki rakibi Delight’li, Dejong’lu, Depay’lı Hollanda’ya 4, Sörloth’lu, Odegard’lı, Haaland’lı Norveç’e 3 iki maçta toplamda 7 gol atarak 6 puanla liderliğe oturan ve rakiplerine futbol dersi veren milli takımımız 2022 FİFA Dünya kupasına doğrudan gitmek için emin adımlarla ilerlerken güzel futbolla biz futbol severleri mest ediyor.

SCHUMAER’İN BİR REKORUNU DAHA KIRDI

Mercedes’in başarılı sürücüsü Lewis Hamilton Formüla 1 Dünya Şampiyonası’nda 2021 sezonun ilk yarışı Bahreyn Grand Prix’ini 57 tur süren yarışı kazandı ve Efsane Schumaer’in 5 bin 111 turu lider tamamlama rekorunun yeni sahibi oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s