15 – 22 GÜNDEM

MERKEZ BANKASI VE DEĞİŞİMLER

18 Mart 2021 tarihinde Merkez Bankasının yaptığı toplantı kararı sonucunda Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın emriyle Faiz oranları 200 baz arttırılarak %19 seviyesine getirildi. Faiz artırım kararı üzerine döviz kurları ufak bir düşüş yaşadı. Ancak 20 Mart gecesi Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alındı. 4 Aylık görev sürecinde etkili birçok karar alan Naci Ağbal’ın yerine Şahap Kavcıoğlu getirildi. Yaşanan bu değişim olayları sonucunda 22 Mart gecesi piyasalar Döviz kurlarındaki ani yükseliş ve sabahında Borsadaki %14 lük düşüş ile açıldı. Ekonomik gelişmeleri önümüzdeki haftalarda incelemeye devam edeceğiz.

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

TÜRKİYE İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLDİ

Türkiye Cumhuriyeti tarafından 11 Mayıs 2011 yılında ortaya çıkmış, kadın haklarını korumayı esas alan ve ilk imzacısı Türkiye olan sözleşmeden Cumhurbaşkanlığı kararı neticesinde 20 Mart gecesi açıklanan kararla İstanbul Sözleşmesinden Türkiye Cumhuriyeti’nin çekildiği bildirildi. Bu kararın sonucunda hafta sonu gerçekleşen sosyal medya’daki tepkiler hızla arttı ve bunun sonucunda hafta sonu birçok noktada yürüyüş eylemi gerçekleştirildi. Alınan bu karar farklı tepkilere yol açarken, ABD Başkanı Joe Biden’ın bu konudaki yaklaşımı şu şekilde oldu; “Küresel bir kadına şiddete karşı mücadele için cesaret kırıcı bir adım” olarak açıklamada bulundu. İç İşleri Bakanlığının yaptığı açıklamalar ise kadına şiddet olaylarının belirtilenden az oranda olduğu, Avrupa ve diğer ülkelere oranla kadına şiddet oranlarının düşük olduğu söylendi. Ancak bu açıklama birçok farklı kişi tarafından tepki topladı.

Photo by Julissa Helmuth on Pexels.com

FORD VE VOLKSWAGEN’DEN TÜRKİYE’YE DEV YATIRIM

Otomotiv devlerinden iki marka olan Ford ve Volkswagen Türkiye için beklenen dev yatırım kararını Ford Otosan aracılığı ile duyurdu. Ford ve Volkswagen ortak karar ile Kocaeli’deki fabrikada 1 tonluk ticari araç üretimine başlayacaklar. Bu kapsamda birçok ürün tedariki, üretim lisansı, satış ve ihracat planlaması gerçekleştiren 2 firma 2023 yılından itibaren büyük çapta üretimi Türkiye’de gerçekleştirecek ve ihracat anlamında satış oranlarını arttıracak. Hibrit, dizel ve elektrikli araç üretimi planlayan şirket, yaklaşık 20 Milyar lira değerinde devlet desteğinde de bulundu.  

TWİTTER TÜRKİYE’DE TEMSİLCİLİK AÇACAK

Türkiye’de yurt dışı bazlı erişime açık sosyal medya hesaplarının temsilci atama zorunluluğu getiren yasanın yayınlanmasından sonra İnstagram, Facebook ve Youtube gibi mecralar Türkiye’de temsilci atamıştı. Hatta bazıları ofis miktarlarını da arttırdılar. Ancak bu konuda geri duran Twitter şirketi temsilci atama kararına vardı. Twitter’ın Türkiye için yaptığı açıklama ise ifade özgürlüğüne değer verdikleri ve tüm dünya genelinde Twitter’ın eşit şartlarda kullanımını amaçladıklarını belirttiler. Böylece Pinterest dışında Türkiye’de başka temsilcilik açmayan sosyal medya şirketi olmadığı da bildirildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s