BORSA ANALİSTLİĞİ VE TRADERLIK

Photo by Anna Nekrashevich on Pexels.com

Borsa birçok yatırımcı tarafından bilinen ve finans dünyasına ilgi duyan herkesin bildiği bir ortamdır. Büyük ve küçük çaptaki şirketlerin yatırım kolları (hisse senetleri, fonlar, byf, tahviller vb.) aracılığıyla yatırımcıların toplandığı kâr amaçlı alandır. Borsa maddi anlamda en ufak miktarda bile yatırım yapılarak herkesin bulunabildiği, kolayca işlem yapılan bir ortamdır. Borsadan kar etmek için ise birçok yol vardır. Bu yazımızda bunu meslek haline getirilmesi ve bu yolla para kazanan insanların sürecini değerlendireceğiz.

BORSAYA GİRİŞ VE ANALİZ

Borsa’da analiz yapmak hiç bilmeyen bir insan için oldukça karmaşık ve anlaması güç bir sayısal veri ağı olarak görülebilir. Gerekli eğitimler ve araştırmalar yapıldığı taktirde borsa oldukça kolay anlaşılan bir işlem bölgesi haline gelebilmektedir. Borsa’da bulunmak için bir miktar parayı belirlediğiniz ve yatırım yapmakta karar kıldığınız hisselere veya farklı yatırım türlerine satın alma işlemi gerçekleştirme ile başlar. Borsa şirketlerin bulunduğu, kar oranlarının ve değerlerin incelendiği bir ortamdır. O yüzden burada yatırım yaptığınız şirketi tanımalı ve o şirketi tüm kar – zarar oranları, büyüme miktarı, getirisi ve temettü oranlarıyla incelemek sizlere daha garantici yaklaşma imkânı sağlayacaktır.

Photo by Anna Nekrashevich on Pexels.com

Borsa karmaşık değildir, ancak birçok insanın paralarını kaybetmelerine sebep olabilir. Borsacılık için altın kurallar vardır ve bu kurallar unutulmamalıdır. Bunları kendi açımızdan değerlendirerek belirteceğiz ancak yine de bu konuda uzman olduğumuz söylenemez

Borsada nelere dikkat etmeli;

  • Borsayı hiç bilmeden yatırımda bulunmayın.
  • Şirketleri derinlemesine araştırmayı unutmayın.
  • Kaybetmekten korkmayacağınız kadar para yatırın, zarar edebileceğinizi de düşünün.
  • Analiz yapmak için hisselerinizi belirli aralıklarla takip edin.

Genel olarak ufak tefek verilecek tavsiyelerimiz bunlar ancak bu tavsiyelerimiz elbette borsayı anlamanızda yeterli değildir. Borsayı anlamak için birçok eğitmen ve kursa internet üzerinden ulaşmak mümkün, üstelik bunları ücretsiz yapan bazı Youtube kanalları da bulunmaktadır. Onların eğitimlerine katılabilir ve detaylara hâkim olabilirsiniz.

TRADER’IN BİR GÜNÜ VE DAHA FAZLASI

Photo by Anna Nekrashevich on Pexels.com

Trader kavramı Türkçe karşılığıyla borsa üzerindeki yatırımları al- sat yapan yatırımcılara verilen addır. Yatırılan paraları ya da hisseleri alım satım işlemleri gerçekleştirerek kar etmeyi amaçlayan işlemler yapan kişilere trader denmektedir. Trader olmak ülkemizde borsada bulunan insanlar için tercih edilen bir yöntemdir. Ancak trader olmak piyasayı iyi takip etmek, hisselerin ve diğer yatırımların olası gelecek hareketlerini takip etmek ve sürekli işlem kontrolünde olmak gibi sorumlulukları da beraberinde getirmektedir.

Bir diğer borsa yaklaşımı ise belirli sürelerle yatırım yapan insanların tercih ettikleri yöntemdir. Haftalık, aylık hatta yıllık aralıklarla hisse alan uzun ve orta vadeli işlem yapan insanların tercih ettikleri yöntemdir. Bu tip yatırımcılar gelecek vadeden küçük çaplı şirketleri ya da daha garantici büyük çaplı şirketleri tercih ederler buna bağlı olarak ellerinde hisseleri bekletir ve temettü ile gelir sağlamaktadırlar.

Şirketlerin borsada kazanması sizin de o şirkete yaptığınız yatırım ile kazanmanızı sağlamaktadır. Borsada en sık karşılaşacağınız yaklaşım “yatırım yaptığınız şirketin sizin şirketiniz olduğunu düşünün.” Yaklaşımı ile başlamaktadır. Bu şekilde daha güvenli ve emin olduğunuz hisselere ve şirketlere yönelirsiniz. Bu da bütçenize uygun, gelecek vadettiğini düşündüğünüz şirketlerin hisselerine yönelmenizi sağlar. Kimi yatırımcı borsayı ek gelir olarak görürken, trader olmayı tercih eden bazı yatırımcıları borsayı ana gelir kaynağı olarak görebilmektedir. Her ülkenin borsası birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Borsa hakkındaki mesleki yaklaşım ve düşüncelerimiz bu yönde bu konuya ilgi duyan ve fikir sahibi olan okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s