TRUMAN SHOW

YÖNETMEN: Peter Weir

OYUNCULAR: Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris, Natascha Mcelhone, Noah Emmerich

ÖZET                                                                                                

Truman Show bir insanın Doğumundan itibaren yaşamının tamamının kameraya alınmasını anlatan bir drama, komedi filmidir. Ana karakterimiz Truman çevresinde kurulu olan Dünya’dan habersiz bir yaşam sürmektedir. Hayatında yaşadığı her şey aslında bir senaryonun parçasıdır. Üstelik bu hayat 24 saat canlı yayın ile tüm dünya da izlenmektedir. Ancak Truman’ın bunu fark etmesi ile her şey kontrolden çıkar.

İNCELEME

Truman Show adından da anlaşılacağı gibi bir televizyon programına verilen İsimdir. Truman Burbank henüz anne karnındayken seçilmiş ve hayatının tamamını bir belgesel bir diziymiş gibi yayınlamak üzerine hazırlanmış bir çocuktur. Çevresine kurulmuş olan bir dünya vardır. Yaşadığı her şey bir senaryo ile hazırlanmış, tüm dostlukları, arkadaşları, çalıştığı iş, günlük yaptığı aktiviteler hatta evli olduğu karısı dahil.  Bir insanın hayatının 24 saatinin her gün canlı bir şekilde yayınlanması ise izleyiciler için oldukça etkileyici gelmiş olacak ki tüm dünya Truman’ın hiç kaçırmaksızın izlemektedir.

Ancak bir gün Truman farkında olmadığı bir gerçeği fark eder. Karşısına çıkan çekim hataları ve oyuncuların çeşitli hatalı davranışlarıyla yaşadığı dünyanın yapay olduğunu anlayacaktır. Bir komedi havası veren film aslında tamamen drama konulu sayılabilir. Ana karakterimizin yaşadığı bu şok izlerken sizlerin empati kurduğunuzda yaşadığınız şeyle birebir olacaktır. Kendinizi 24 saat kamera ile izlenirken ya da çevrenizde sevdiğiniz insanlar, yaşadığınız Dünya ve sahip olduğunuz her şeyin aslında gerçek olmadığını fark etseydiniz siz ne yapardınız?

1998 yapımı bu filmde Ünlü komedi oyuncusu Jim Carrey’in aslında komedi dışında da harika bir oyuncu olduğunu göreceksiniz. Filmde yaşayacağınız duygu karmaşası ve yaşanılan olayların sizi sonunda ne olacağına dair uyandırdığı merak sizi ekran başına kilitleyecektir. İzlemiş olan okurlarımızın yeniden izlemesini, hiç izlememiş olan okurlarımızın da izlemesin tavsiye ederim. İyi seyirler dilerim. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s