Sağlık Komplosu (What The Health)

YÖNETMENLER: Kip Andersen, Keegan Kuhn

OYUNCULAR: Kip Andersen, Neal Bernard, Micheal Greger, Caldwell Esselstyn, Joel Khan, Tia Bianco

Özet

Sağlıklı beslenmeyi bir hayat felsefesi olarak gören Kip Andersen işin derinine girdiğinde aslında sağlıklı beslenmediğinin farkına varıyor. Sağlıklı beslenmek için tüketilen çeşitli hayvansal gıdaların olabilecek zararlarını doktorlar, uzmanlar ve araştırmacılar ile yaptığı röportajlar da keşfeden Kip Anderson çeşitli sağlık kuruluş ve derneklerinin de gerçek yüzünü gözler önüne seriyor. Amerika halkını kapsayan bu araştırma aslında tüm dünya genelinde var olan doğru bilinen yanlışları fark etmenizi sağlayacak. Netflix de izleyebileceğiniz bu harika belgeseli hemen izlemenizi öneririm.

İnceleme

Sağlıklı beslenmek hepimiz için oldukça önemlidir öyle değil mi? Peki, sağlıklı beslendiğinizi düşünüyor musunuz, ya da sağlıklı beslenmek aslında sandığınız gibi bir şey mi? Şimdi tüm bu soruların cevabını bu belgesel de bulamayabilirsiniz. Ancak bu belgesel de ele alınan konu tamamen gıda sektörü ve onları etkileyen faktörler. Kip Andersen sağlık problemleri yaşamış aile bireyleriyle büyümüş bir adamdır ve bu sebeple sağlıklı beslenmeye büyük önem vermektedir. Ancak bir gün bu konuyu derinlemesine araştırırken birçok hastalığa sebep olan çeşitli gıda ürünlerinin hastalıklarla mücadele amaçlı açılan birçok Amerikan kuruluşunda sağlıklı ve tüketilebilir ürün olarak gösterildiğini fark eder. Çeşitli uzmanlar, doktorlar, profesörler ve araştırmacılarla yapılan röportaj da Amerika da yaşayan halkın farkında olmadan Diyabet, kalp hastalıkları ve obezlik benzeri birçok hastalığa yakalanma sebeplerinin beslenme biçimleri olduğunu öğrenir.

Sağlık amaçlı açılan kuruluşların arkalarında destek vermek amacıyla kurulan lobilere de değinilen belgesel de aslında gıda ve sağlık sektörünün tamamen ticaret amaçlı çıkar ilişkileriyle yönetildiğini gözler önüne seriyor. Uzmanların yaptığı açıklamalar ve çeşitli hastaların alternatif doğru beslenmelerle aslında bu tür hastalıkları herhangi bir ilaç tüketmeksizin çözebileceği gerçeğini kendi gözleriyle görüyor. Hastaların beslenmelerinde yaptıkları değişikliklerle hastalıklarını kontrol altına alışı ve sporcuların yaptıkları sporlar da Amerikan kültürüne uygun beslenme uygulamadan nasıl başarılı olduklarını kendi ağızlarından birebir iletiyor.

İzlerken sorgulayacağınız ancak birçok gerçeğinde farkına varacağınız bu harika belgeseli henüz izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü günümüz dünyasında ekonomi ve para odaklı yapılan desteklerin aslında toplum sağlığını henüz anne karnından başlayarak nasıl tehlikeye attıklarını göreceksiniz. Belgeseli izleyecek olan okurlarımıza iyi seyirler dileriz. Bloğumuzdaki bu tip yazıları beğenmeyi ve bizi takip etmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s