BİTCOİN NEDİR

Photo by Roger Brown on Pexels.com

Son günler de adını sıkça duyduğumuz bir para birimi Bitcoin nasıl ortaya çıktı, kripto para denen bu sanal para birimleri nelerdir bunları tek tek sizler için inceledik. Günümüzde birçok kişiye büyük kazançlar sağlayan, gündem bölümümüzde önemli bir yer edinmiş olan Bitcoin her hafta değerinin yükselişiyle yatırımcıları şaşırtmaya devam ediyor. Hadi şimdi Bitcoin’i inceleyelim…

KRİPTO PARALARIN BAŞLANGICI

Kripto paralar aslında bugün herkesin yaygın olarak kullandığı online ödeme işlemlerini sağlamayı amaçlayarak ortaya çıkmış. Bir tür ödeme ağıydı, ancak sonrasında çeşitli şirketlerin bu bağlantı ve ödeme yöntemine para yatırmasıyla kripto paralar son 5 yılda büyük bir yükselişe geçti. Bitcoin ortaya çıkmış ilk kripto paradır. Bu kripto para hiçbir devlete ya da şirkete bağımlı olmaksızın ortaya çıkmıştır. Sonrasında Bitcoin’den esinlenilerek altcoin adı altında çeşitli kripto paralar da çıkmaya başlamıştır. Bitcoin ilk ortaya çıktığında yıl henüz 2009 idi. Bilinene göre ilk Bitcoin değer olarak oldukça düşüktü. 2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin’in değeri 1 dolar karşılığında 1309 Bitcoin civarında satın alınabiliyordu. Yıllar geçtikçe bu değer sürekli arttı. O dönem de Bitcoin almayı deneyen ve bu yatırımın değerleneceğini düşünen insanlar bugün muhtemelen milyoner olmuşlardır.

Photo by Pixabay on Pexels.com

YENİ BİR PARA BİRİMİ

2009 yılında ortaya çıkan bu Kripto paralar başlangıçta tamamen anlamsız ve gereksiz görülüyordu. Çünkü dönemin şartlarında internet üzerinden bu tip bir para transferi yapmak oldukça riskli ve tehlikeliydi. Kişisel bilgilerin korunması günümüzdeki kadar mümkün görünmüyordu. Ancak Bitcoin benzersiz bir güvenlik sistemine sahiptir. Öyle ki bir kullanıcı aldığı bir Bitcoin’i varlık olarak eline alamaz yani temel de Bitcoin sayılardan ve işlemlerden ibarettir. Tek seferlik bir şifreleme ile korunan Bitcoin, bir tür yazılım cüzdanına kaydedilir. Bu yazılım cüzdan Bitcoin veri tabanında saklanmaya devam eder. Satın alan kullanıcılar yalnızca kendi belirledikleri şifre ile giriş yapabilirler. İşin en can alıcı kısmı ise koyulan şifre eğer unutulursa değiştirilemez. 3 kez hatalı şifre girişi yapmak ise var olan Bitcoinlerinize bir daha asla ulaşamamanıza sebep olur. Yani oldukça güvenli olan bu yeni para birimi aslında dünyanın en güvenli para birimidir. Üstelik sizin paranızı sizden bile korur.

Photo by David McBee on Pexels.com

BİTCOİNİN YAYGINLAŞMASI VE YÜKSELİŞİ

2015 ve sonraki dönem de büyük bir değer artışı gösteren Bitcoin günümüzde değeriyle dudak uçuklatıyor. Ana amacından biraz saptığını söylemek de yanlış olmaz aslında, bir para transferi işlemi amaçlayarak açılan bu kripto paralar günümüzde binlerce dolar değerine kadar ulaşmış durumda. Yani Bitcoin ve diğer kripto paralar bir para transferiyken günümüz de bir çeşit yatırım türü haline geldi. Büyük iş adamlarının, yatırım şirketlerinin hatta devletlerin bile desteklemeye başladığı bu piyasa herkes tarafından cazip görülüyor. Geçtiğimiz hafta değeri 57 Bin dolara kadar ulaşan Bitcoin bugün ani bir düşüş yaşadı. İşte Bitcoin ve tüm altcoinlerin tek sorunu da bu şekilde görülüyor. Bu tip tüm kripto paralar herhangi bir üretim ve işlenebilirlik göstermiyor yani bir tür varlık sınırlandırması yok. Bu da sınırsız kaynağın olası zararlarını da yanında getiriyor. Yüklü bir satın alma ile çok yüksek değerlere ulaşan kripto paralar yine yüksek bir geri satış ile ani bir değer kaybına da uğruyor. Bu sebeple kripto para piyasası da riskli bir yatırım alanı haline geliyor.  

BİTCOİN NEDİR” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s