ABD NASIL KURULDU?

Photo by Michal Marek on Pexels.com

İLK KEŞİF

Bugünün süper gücü ülkelerinden biri olan Amerika aslında Kızılderililere ait bir ülkeydi, 15. Yüzyılın sonunda Kristof Colomb buraya ayak basan ilk Avrupalı oldu. Kristof Colomb’un amacı serbest bir ticari yol bulmaktı bu topraklara geldiğinde Hindistan’da olduğunu düşündü. Daha sonra Amerigo Vespucci tarafından bu toprakların daha önce Avrupalılar tarafından ziyaret edilmediğini bildirmiştir. Bu keşfi sebebiyle ülkeye Amerigo Vespucci den gelen “Amerika” adı verilmiştir.

AMERİKA’NIN İLK EYALETİ VE GÖÇÜ

Amerika toprakları keşfedildikten sonra buraya İspanya, Fransa, Büyük Britanya, Portekiz, İsveç ve Hollanda’dan birçok göç yaşanmıştır. Buraya göç eden topluluklar Amerika’nın kurucu 13 kolonisi veya eyaletini oluşturdular, bu eyaletler sırasıyla: “New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey, Pennsylvania, Delaware, Maryland, Virginia, Kuzey Karolina, Güney Karolina ve Georgia” dır.

Photo by Pixabay on Pexels.com

BAĞIMSIZLIK SAVAŞI VE ÜLKENİN KABULÜ

Oluşan bu eyaletler aslında Britanya sömürgesi halindeydiler, 7 yıl savaşlarında ekonomik sorunlar yaşayan Büyük Britanya 13 koloniye yüklü vergiler ve yaptırımlarda bulundu. Bu yaptırımlara tepkili olan koloniler bağımsız hale gelmeye ve Büyük Britanya sömürgesinden çıkmaya karar verdiler. Bu karar doğrultusunda ilk bağımsızlık savaşları başladı, savaş sonunda büyük kayıplar veren Britanya George Washington ve Thomas Jefferson ’un 4 Temmuz 1776’da yayınladığı Amerika bağımsızlık bildirgesi yayınlanmıştır. Bu anlaşma sonucunda Amerika bir ülke olarak devletler tarafından tanınmış ve kabul edilmiştir.

BAŞKANLIK VE DEVLET SİSTEMİ

Amerika’nın özgürlük savaşında komutanlıkta etmiş olan George Washington oy birliği ile devletin ilk başkanı seçildi. ABD tarihinde parti kurmadan başkan olan ilk ve tek başkandır, yönetime geçtiğinde maaş almayı talep etmemesi ve alkolle ilgili yaptığı yasaklarla tepki çekse de halk tarafından sevilen bir başkandır. Bugün ABD’nin başkentine Washington ismi verilmiştir.

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

AMERİKA’NIN İLK BAYRAĞI

Amerika’nın ilk bayrağı 13 beyaz ve kırmızı şerit, üzerinde mavi alan üzerinde 13 yıldız vardı. İlerleyen yıllarda kongrenin bayrağı ve renklerini birçok şekilde değiştirmiştir. Beyaz saflığı ve temizliği kırmızı, kahramanlığı ve cesareti ve mavi azmi göstermektedir. Günümüzde eyalet sayısıyla doğru orantılı olarak 50 yıldız ve 13 şerit bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s