Özgüven Sahibi Olmak

Resim Free-Photos tarafından Pixabay‘a yüklendi

Özgüven Nedir

Özgüven kişinin kendi yeteneğini bilerek, başarılı olabileceği inancından doğan ve dış çevreye karşı gösterdiği üstünlük göstergesidir. Özgüven günlük hayatımızın her halinde işimize yarayacak bir duygu ve duruş halidir. Çünkü özgüveni sağlam insanlar, sosyal hayatlarında, iş hayatlarında hatta kendi kendilerine bir konu da karar verirken bile kendimize inanmak ve güvenmek anlamında bize güç katar. Özgüven henüz çocukluğumuzdan itibaren yaşadığımız olaylar ve başarılar neticesinde kendiliğinden gelişen bir duygu halidir. Bu duygu hali genelde çocukluktan itibaren ya da sonrasında kendimizi bu konu da geliştirerek kazanılabilir. Peki, hepimizin ihtiyacı olan özgüven nasıl kazanılır.

Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven aslında yetiştirilme biçimimiz ve başarılarımızın bir etkisiyle henüz çocukluktan itibaren kazandığımız bir duygudur. İnsan bir konu da başarı elde ettiğinde ve zamanla sorunlarıyla yalnız başına baş etmeyi öğrenebildiğinde özgüveni da artmaya başlayacaktır. Bazı insanlar bu tip olayları yaşasalar bile özgüven sahibi olamayabilirler. Bu insanların özgüven sahibi olmaları için yapabileceklerine değinecek olursak;

Deneyim Kazanmak

Öncelikle bir insana özgüven kazandıran başlıca etmen deneyimdir. Deneyim insanın hayata bakış açısını dahi değiştirebilir. Deneyim edinmek herkes için çok kolaydır. Günlük hayatımızda birçok aktiviteye zaten katılıyoruz. Ancak asıl deneyimi kazanmak için hiç yapmadığınız bir şeyi denemekle kazanılır. Örneğin; sürekli yeni kitaplar okumak, bilmediğin bir dili öğrenmek, keşfetmediğin bir yeri gezmek, ziyaret etmek, denemediğiniz bir spor branşına yönelmek vb. bunun dışında özgüven kazanmanın bir diğer yolu etkili iletişim kurabilmektir.

İyi İletişim Kurmak

İnsanlarla iyi iletişim kuramayan bireyler özgüvensiz hissedebilirler. Ancak bu çok basit bir eylemdir. Konuşmak herkesin yapabileceği bir yetenektir. Bu konu da çekingen olmak sizi çeşitli ortamlarda kuracağınız iletişimi kısıtlar ve insanlarla konuşmaktan kaçmaya başlarsınız. Bu da özgüveninizi kaybetmenize ya da utangaç olmanıza sebep olabilir. İnsanlarla iletişim kurmalı, tanımadığınız insanlarla tanışmalı ve çeşitli konularda hem fikir olmasanız dahi tartışabilmesiniz. 

Belirli Konularda Fikir Sahibi Olmak

İletişimin güçlü olabilmesini sağlayan temel şey kurulan iletişimin konusunda fikir sahibi olmaktan geçer. Çünkü kimse bilmediği ve ilgilenmediği bir konu da konuşmak istemez. Belirli sosyal konularda ya da herhangi bir konu da fikir sahibi olmak ortak noktanız olan insanlarla sohbet etmek ve iyi iletişim kurmakta size fayda sağlayacaktır. Örneğin; çocukluğumuzda her çocuk birbiriyle oyun hakkında konuşabilir. İnsanların sık sık filmler ve diziler hakkında konuştuğuna tanık olmuşsunuzdur. Herhangi bir konu da bir şeyi incelemek ve deneyimlemek size bu konu da fikir sahibi olmanızı sağlar.

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Özgüven Bize Ne Kazandırır

Özgüven sosyalleşmemizin temelini oluşturan başlıca unsurdur. İnsanların özgüven sahibi olması birbirilerine olan güvenlerini de doğru orantı da arttıracaktır. Özgüven günlük hayatımızda önemli bir ihtiyaçtır. Bir diğer tarafından özgüven en çok iş dünyasında etkili olmaktadır. Meslek sahibi insanlar kendi iş alanlarında iyi olmak ve yükselebilmek için öncelikle özgüven sahibi olmalıdır. Çünkü yöneticiler genellikle kendinden emin, işinde uzman ve özgüven sahibi bireyleri yükselme potansiyeline sahip bir çalışan olarak görürler. Bu şekilde iş dünyasında da yükselmenin temeli özgüvene dayalıdır.

Özgüven insanların sosyal hayatlarında büyük öneme sahiptir. Yaşadığımız ilişkilerde özgüven sahibi olmak insanlar tarafından sevilen bir kişisel özelliktir. Ancak unutmamak gerekir ki özgüven ve ego birbirine karıştırılamaması gereken 2 farklı duygudur. Egoistlik insanlar tarafından hoş karşılanmaz ancak dozunda özgüven insanları diğer insanlardan ayırt edebilecek bir özelliktir. Özgüven sahibi olmak için yapılacaklar elbette bu kadar değil, kendinizi özgüven sahibi bir birey haline getirmenin faydasını göreceksiniz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s