EVRENİN HAREKETİ

Photo by Pixabay on Pexels.com

İçinde bulunduğumuz gezegen, güneş ve diğer gezegenler, yıldızlar, galaksiler kısaca tüm evrendeki cisimler bir devinim, hareket halindedir. Evrendeki tüm gezegenler, galaksiler hareket halinde olduğu için kendilerinin bağlı oldukları sistem etrafında dönüş gerçekleştirmektedirler. Yörüngeye bağlı olan gezegenler, yıldızlar ya da galaksiler kendi etrafında açısal momentumunu oluştururlar. Açısal momentumu kısaca açıklamak gerekirse bir cismin ya da nesnenin kendi etrafındaki dönüş hızına denir. Dışarıdan herhangi bir etki almadıkları takdirde cisim veya nesne kendi açısal momentumlarını korurlar. Yani küçük bir örnek vermek gerekirse gezegen ne kadar büyükse veya yörüngesi ne kadar uzunsa kendi etrafında o kadar yavaş döner ne kadar küçükse ya da yörüngesi kısaysa o kadar hızlı döner.

Photo by Miriam Espacio on Pexels.com

Evrendeki gezegenlerin kendi etraflarında belli bir dönüş hızları vardır. Bu dönüş hızlarına en fazla etki eden gezegenlerin bağlı olduğu yörüngesi, kütlesi, boyutlarıdır. Örneğin Dünya ile yapılan araştırmalar sonucunda kendi etrafında 1670 km/s hızda dönmektedir ve kendi eksenindeki dönüşünü 24 saatte tamamlamakla beraber Dünya çevresindeki yörüngesini 365 gün 6 saatte dolaşmaktadır. Bir başka örnek ise küçük gezegen ya da cüce gezegen dediğimiz Plüton’un Güneşe olan uzaklığı 6 milyar kilometredir. Güneşin etrafındaki dönüş hareketi 248 yıl ve kendi etrafındaki dönüş hareketi tam tamına 6 gün 9 saat 17 dakikadır.

Evrenin hareket halinde olması demek evrenin canlı olduğu anlamına gelmektedir. Evren içinde bulunduğumuz ortamın bizzat kendisidir. Evrenin var olduğu zamanı hesaplayan bazı araştırmalar sonucunda ortalama olarak evrenin 13,5-14 milyar yaşında olduğunu söylemektedir. İnsan ömrü ortalama 70 yaşına tekabül ederken evrenin yaşı bir hayli fazla gelmektedir. Evrende milyarlarca galaksi, galaksilerin içinde milyarlarca gezegen bulunmaktadır. Kendi galaksimiz olan samanyolunda bile milyonlarca gezegen, yıldız bulunmaktadır. Bu duruma baktığımızda ise insanoğlunun boyutunu bize göstermektedir. Yapılan her çalışmada evren daha da çok keşfediliyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s