OSCAR WILDE – DORIAN GRAY’IN PORTRESİ

Kitabın Türü: Dünya Klasikleri, Edebiyat, Roman

“Var olan her kusursuz şeyin ardında acılar gizliydi. En sıradan çiçeğin açması için dünyanın çile çekmesi gerekiyordu sanki.”

Dorian Gray’ın Portresi, Oscar Wilde’ın yazdığı tek roman. Yayınlmandığı dönem de maalesef büyük tepkiler görmüş, Oscar Wilde “ahlaksızlık”la suçlanmış. Bunun nedeni ise kitapta eşcinselliğin açıkça işlenmesidir.

Kitap bir gencin adım adım günaha sürüklenişini, ahlakını ve karakterinin kaybettiğini anlatıyor. Romanın ana karakteri Dorian’dır. Dorian’ın dışında Dorian’ın dostları olan Basil ve Henry kitapta çokça karşılaşacağımız karakterlerdir.

Kısaca spoiler vermeden 🙂 bahsetmem gerekirse, Dorian bütün ailesini yitirmiş saf bir gençtir. Ailesi arkasında büyük bir miras bırakmış. Ayrıca Dorian o kadar yakışıklı bir genç ki dönüp bir daha bakıyor görenler, düşünün artık. Önceleri bu yakışıklılığının ya da buna güzellik de diyebiliriz, farkında olmayan Dorian, yakın arkadaşı olan Basil’in yaptığı portresi sonrası yakışıklılığının/güzelliğinin farkına varıyor. Söylemeden geçmeyeyim Basil’in Dorian’a yaklaşımı eşcinselliğe varacak boyutta. Basil’in yaptığı portre dışında Lord Henry’in sözlerinin etkisinde de kalan Dorian için her şey zamanla sadece “gençlik ve güzellik” olmuştur. Dorian’ın artık tek dileği sonsuza kadar yakışıklı ve genç kalabilmek, o kadar büyük bir dilek halini almıştır ki bu durum ruhunu şeytana satmaya hazır bir konumdadır artık. Zamanla iltifatların, üstüne düşülmesinin etkisinde inanılmaz derecede kalan Dorian zamanla bambaşka bir insan halini almıştır. O saf, iyi niyetli gencin yerini içindeki iyiliği kaybetmiş bir insan almıştır, bu da portresine yansımıştır.

Yazar; alaycı ve iğneleyici bir anlatım kullanmış. Dili sade, oldukça da akıcıydı açıkçası. Ayrıca çok ihtişamlı ve muhteşem bir dil zenginliği mevcut kitapta.

Son olarak da şöyle bir ekleme yapmak istiyorum, Oscar Wilde kitabıyla ilgili sık sık şunu dile getirmiştir: “Lord Henry dünyanın ben sandığı kişidir. Basil Halward ben olduğumu sandığım kişidir. Dorian ise benim olmak istediğim kişidir.”

Şimdiden iyi okumalar diliyorum. Okur kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s