25 OCAK – 1 ŞUBAT GÜNDEM

İTALYA BAŞBAKANIN İSTİFASI


İtalya’da bozulmakta olan siyasi koalisyon sonrasında siyasi bir takım karışıklıklar meydana gelmişti. Dağılan koalisyonla oy çoğunluğunu kaybedeceği gerekçesiyle İtalya Başbakanı Giuseppe Conte istifasını İtalya Cumhurbaşkanı Matteralle sundu. İnceleme sürecinin başlamasıyla birlikte İtalya için erken seçim gerçekleşmesi bekleniyor. 2 Dönem boyunca hükümet yönetiminde olan Conte, gerçekleşecek düzenlemelerden sonra 3.kez Başbakanlığı için tekrar hazırlanma ihtimali olduğunu da duyurdu.

NETFLİX TÜRKİYE OFİSİ İÇİN YÖNETİCİ ARIYOR

Dünya üzerinde 190 ülkede kullanımı olan dijital platform Netflix İstanbul’da açmaya karar verdiği ofis için deneyimli bir yönetici arıyor. Bu yönetici Netflix’in Türkiye genelindeki etkileşiminden sorumlu hale gelecek ve Netflix’in ana şirketi ile bağlantı kuracağı biliniyor. Netflix’in yönetici profilinde aradığı kriterler ise;

  • Yöneticilik konusunda 5 Yıl deneyim
  • Sosyal ilişkilerde başarı
  • problem çözme becerisi yüksek ve ekip çalışmasına yatkın

Ve bunun gibi bir takım diğer özellikler yönetici olmak isteyenler için öncelikli özellik olarak belirtilmiştir. Dünyaca bilinen bir şirketin Türkiye’de ofis açması bu çeşit internet bazlı şirketlerin ya da diğer yabancı yatırımcıların Türkiye pazarına adım atmalarında büyük bir etken oluşturacağa benziyor. İlerleyen günlerde gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

FED VE MERKEZ BANKASININ FAİZ KARARI

Amerika Merkez Bankası (FED) bu yılın başında faiz oranlarını arttırmayacaklarını bildirdi. Bu karar ile politika faiz orani 0 ve 0.25 arasında sabit kalarak değiştirilmedi. FED başkanı Powell ekonomik toparlanma ve isithdam oranını arttırmak adına böyle bir karar verdiğini söyledi. Yıllık büyüme oranını arttırmayı amaçladıklarını da bildirdi.

TC Merkez Bankası geçtiğimiz 21 Ocakta yaptığı açıklama ile politika faiz oranını %17’de bırakacaklarını açıkladı. Enflasyon oranı hedef alınarak yapılan bu hareket Dünya piyasasındaki değişimi baz alınarak değerlendirilmiş olduğu biliniyor. Bunu sonucunda geçtiğimiz hafta bist şirketlerinde hisse değerinde bir düşüşün gerçekleştiği fark edildi.

ELON MUSK’IN BİTCOİN ETKİSİ

Zirveyi gören kripto para Bitcoin geçtiğimiz haftalarda büyük bir düşüş yaşamış 32 bin Dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Tesla ve SpaceX in CEO’su Elon Musk’ın Twitter hesabına #Bitcoin yazmasıyla birlikte Bitcoin bir gün içerisinde büyük bir yükseliş ile 38 bin Dolar’ın üzerine çıktı. Beklenmedik tweetleriyle piyasada büyük ivmelere sebep olan Elon Musk birçok şirket hissesine de Tweetleriyle değer artışı ve azalışı olmasına sebep olmuştu. Kripto para piyasasıyla ilgili gelişmelere gelecek haftalarda yazmaya devam edeceğiz.

İZMİRDE DEPREM

1 Şubat Pazartesi yani bugün sabah saatlerinde İzmir depremler ile uyandı. İzmir’de gerçekleşen depremler deniz içinde Karaburun ilçesi yakınlarında gerçekleşti. 4 – 5.1 şiddetlerinde yaşanan 7 farklı depremde neyse ki bir can ve mal kaybı olmadığı biliniyor. Yaşanılan bu depremlerin Ege kıyısında oluşu bölge halkına her geçen seferinde korku yaşatmakta bu yaşanan deprem ve doğal afetler için yapılacak tek şey yetkililerin ve yerli halkın alacağı önlemler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s