18 – 25 OCAK GÜNDEM

FACEBOOK VE İNSTAGRAM TÜRKİYE’DE TEMSİLCİ ATAYACAK

Türkiye’de alınan yeri yasal kararlara göre tüm sosyal medya platformlarının denetlenebilir olabilmeleri adına bir temsilci ve kurulu bir işletmeleri bulunması gerektiğine karar verildi. Youtube, Tiktok ve Dailymotion gibi şirketler bu temsilcilik kuruma sahipken Facebook ve İnstagram’ın böyle bir temsilcisi bulunmamaktaydı. Türkiye’nin uyarıları neticesinde reklam yasağı uygulanması ve çeşitli ceza yaptırımları sonrasında Facebook tarafından bir açıklama geldi. Bu açıklama da Türkiye’deki kullanıcı kitlesiyle ilgili olduklarını, yasal düzenlemeleri incelediklerini, kullanıcılarının ifade özgürlüklerini önemsediklerini belirterek Türkiye’de hem Facebook hem de İnstagram için temsilciler atayacaklarını belirttiler.

TÜRKİYE’NİN CORONA AŞISINDAKİ GELİŞMELERİ

Corona aşısının Türkiye’de uygulanmaya başlamasıyla aşılama süreci hız kazandı. Bu aşılama sürecinde kullanılan aşılardan Sputnik V yani Rus corona aşısının önümüzdeki günlerde 1 milyon dozunun Türkiye’de üretileceği açıklandı. Bunun yanı sıra Çin’in Sinovac adlı Corona aşısının 6,5 milyon dozu bu sabah İstanbula getirtildi. Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamalara göre aşılama işlemi için daha fazla dozun üretileceği ve getirtileceği bilinmektedir. Sağlık Bakanlığı aşılama sürecini halkın gözle görebilmesi için aşı haritasını açtı. Bu sayede Türkiye’de aşı uygulanan her vatandaş illere göre sayısal olarak harita üzerinden gösterildi. Her aşılamanın gösterildiği bu haritaya göre şuana kadar 1,2 milyon vatandaşa aşının uygulandığı biliniyor.

İSTANBULUN SU SORUNUNDAN İYİ HABER

Geçtiğimiz 2020 yılındaki mevsimsel normallerin altında kalan yağışlar ve karantina sürecinde su tüketiminin artmasıyla birlikte İstanbul’un yıllardır süren su sorunu gerçekten fark edilir bir sorun haline geldi. Su barajlarının doluluk oranı 2020 yılının sonlarında %20’nin altına inmeye başlamıştı. Bu durum da İstanbullu vatandaşları korkutmaya başlamıştı. Ancak 2021 yılının Ocak ayındaki kar ve yağmur yağışlarıyla bu durumda ufak da olsa toparlanma yaşandı. Anlık verilere göre İstanbul barajlarının doluluk oranı %32,78 dir. Umarız ki mevsimsel yağışların artışının gerçekleşmesiyle bu sorun tamamen ortadan kalkar. Ancak elbette tek gereksinim yağış almak değil İstanbul’da yaşayan vatandaşların bu şartlar karşısında zorluk çekmemeleri için su tasarrufuna başlamaları ilerleyen yıllarda yaşanacak sorunların önüne geçecektir. Su yeri doldurulamaz bir ihtiyaçtır bu ihtiyacımızı korumaya önem vermeliyiz.  

TÜRK GEMİSİNE KORSAN SALDIRISI

Nijerya açıklarında bulunan Türk gemisine bir korsan saldırısı yapıldığı haber Türkiye ve Dünya gündemine bomba gibi düştü. Yaşanılan bu saldırı da 1 mürettabat üyesinin öldürüldüğü ve 15’inin rehin alındığı biliniyor. Mürettabat içerisinde Azerbaycan ve Türkiye vatandaşlarının olması ile Türkiye ve Azerbaycan Dışişleri bakanlığı olaya müdahele etme amacıyla bölgedeki büyükelçiliklerle iletişime geçti. Konuyla ilgili müdaheleye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılmasıyla arama kurtarma çalışmalarının başlandığı biliniyor. Gemiye yapılan saldırılarla sistemlerin hasar verildiği ancak kalan mürettabatın gemiyle birlikte kıyıya demir attıkları biliniyor.

JOE BİDEN RESMİ OLARAK ABD BAŞKANI OLDU

ABD’de gerçekleşen başkanlık seçimi sürecinde birçok tartışma ve seçim şartlarında çeşitli müdahaleler gerçekleşmişti. Yapılan seçim sonucunda kazanan tarafın Joe Biden olması Donald Trump destekçilerini kızdırmış, bu olaydan sonra Beyaz Saraya saldırılar düzenlenmişti. Donald Trump ise bu olaylara bir son nokta koymuş ve bu eylemcilere durun mesajı vermişti. Joe Biden’ın başkanlık yemini verilmesinden sonra resmen 46. ABD başkanı olduğu kesinleşti. Yaşanılan bu eylem ve saldırılardan sonra yemin töreninde olağanüstü bir önlem alındığı da dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s