CESUR MAVİ DÜNYA (BRAVE BLUE WORLD)

YÖNETMEN: Tim Neeves

OYUNCULAR: Liam Nesson, Matt Damon, Jaden Smith,

BELGESELİN ÖZETİ

Dünyadaki iklim değişikliği problemi insanlığın yaşamında gelecek yıllarda büyük sorunlara sebep olacak. Ancak su sorunu iklim değişikliğinden de önce bir sorunken bugün daha hızlı bir şekilde tükenmeye başlamış durumda, dünyadaki kullanılabilir ya da içilebilir suyun miktarı her geçen gün azalmaktadır. Bu duruma karşı neler yapılabiliri anlatan bu belgeselde, suyun geri dönüşümü ve yeniden kullanımı, tasarrufu gibi birçok konuyu ele almaktadır. Suyun önemini ve onu kaybetmemek için verilen mücadeleyi anlatan bu belgesel umarım hayatlarımızda suyun gerçekten azalmakta olduğu gerçeğini fark etmemize vesile olur…

GENEL YORUM VE İNCELEME

İçilebilir su geçmişten günümüze doğanın insanlığa bir mucizesi olarak kalmıştır. İnsanlar suyu üretimde, tarımda, günlük yaşamda ve birçok alanda sürekli olarak kullanmaktadır. Ancak bu durum suyun asla bitmeyeceği düşüncesini oluşturmamalı çünkü artık suyumuzun azaldığı tüm dünya için bir gerçek.

Öyle ki bugün dünyada temiz suya sahip olmayan milyardan fazla insan olduğu anlatılıyor belgeselde, temiz suya sahip olmak için verilen 3. Dünya ülkelerinde yaşayan halkın mücadelesi ve çabası anlatılıyor. İnsanların farkına varmadığı ama suyun gerçekten bittiği ülkelerin olduğunu göreceksiniz. Suya sahip olmak için sürekli temizlemek zorunda oldukları sistemler kuruluyor, üstelik bu durum sadece gelişmekte olan ülkeler içinde değil. Hindistan, ABD hatta Avrupa da birçok ülkede insanların suyu daha çok kullanmak, gelecekte su sıkıntısı çekmemek ve gelecek nesillere suyun olduğu bir dünya bırakmak için gösterdikleri çabayı göreceksiniz.

Bu süreçte kimi uzman kimi yalnızca fikir sahibi de olsa bir çaba harcamakta ve bu çabaların karşılığını gerçekten almaktalar. Bazı ülkeler bu durum için çözüm arıyor, bazı şirketler hatta bazıları bireysel çözümler bile bulmuş durumda. Su doğanın bir mucizesi, doğadan bize gelmekte olan ve umarım ki tekrar gelecek olan bir mucize ama bizler kontrolsüz bir şekilde suyu harcamaya, doğayı kirletmeye ve Dünya’nın ekolojik düzenini bozmaya devam ettiğimiz sürece bu sorunlar asla bitmeyecek. Üstelik artık suyu temizlemek için yeterince iyi teknolojilerde var ve bu teknolojik devrimleri bu belgeselde göreceksiniz. İzleyecek olan okurlarımıza iyi seyirler diler suya önem vermelerini tavsiye ederim.

CESUR MAVİ DÜNYA (BRAVE BLUE WORLD)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s