4 OCAK – 11 OCAK 2021 GÜNDEM

KOÇ HOLDİNG SEK SÜTÜ SATTI

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Koç holding bünyesinde bulundurduğu Tat gıdaya ait Sek süt markasını 1997 yılında satın almıştı. Geçtiğimiz 6 Ocak tarihinde Koç holding Sek sütü Çallı gıdaya tüm gayrimenkul ve haklarıyla birlikte 240 Milyon TL ye satıldı. Çallı gıda şirketi satın aldıkları bu şirketi yeni kurdukları CLA Süt ve süt ürünleri şirketine kattı. Bu satış sonrasında Koç Holding’in hangi alanda yatırımda bulunacağı merak ediliyor…

ABD’DE BÜYÜK GERİLİM VE TRUMP İÇİN KARARLAR

6 Ocak tarihinde Beyaz Saray’da oldukça hareketli anlar yaşandı. Beyaz Saray’da toplanan kongre de seçimin sonuçlanması ve alınacak yeni kararlar belirlenecekti. Ancak Donald Trump’i destekleyen protestocu gruplar kongre sırasında Beyaz Saray’a girdi, çeşitli gösteri çalışması, silahlı çatışma ve müdahaleler tüm gün boyunca sürdü. Ulusal muhafızların Beyaz Saray’a gelmesiyle birlikte süreç daha da sert bir şekilde kontrol altına alınmaya başlandı. Yaşanan bu olaylardan sonra Donald Trump Başkanlığı sorunsuz bir şekilde teslim edeceğini duyurdu. Donald Trump’ın sosyal medyadaki söylemleri nedeniyle çeşitli sorunlara sebep olması nedeniyle Twitter, İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya hesapları kullanımı engellendi.

ELON MUSK DÜNYANIN EN ZENGİN İNSANI OLDU

Tesla ve SpaceX şirketlerindeki başarılarıyla adını duyuran ünlü iş adamı ve yatırımcı Elon Musk 2021 yılının başında Jeff Bezos’un servetini geçerek dünyanın en zengin insanı oldu. Çeşitli yatırımlarda bulunarak hissedar olduğu ve sahip olduğu şirketleri büyüten Elon Musk Tesla ve SpaceX hisselerinin yükselişe geçmesiyle birlikte 188,5 Milyon Dolarlık servetiyle 2017 yılından beri zirve de olan Jeff Bezos’un yerini aldı. Tesla ile elektrikli otomobil teknolojisine yönelen ve SpaceX’in çalışmalarıyla dünyanın en büyük internet ağını kurmayı hedefleyen Musk önümüzdeki günlerde başarılarıyla yine gündemimizde yer alacaktır.

BİTCOİN’İN ZİRVEYE YÜKSELİŞİ

Sanal para türüne giren ve ilk işlemi 2010 yılında başlamış olan Bitcoin her geçen artan değeriyle yatırımcıları şaşkına çeviriyor. 2010 yılından beri istikrarlı bir değer artışına geçen Kripto para Bitcoin geçtiğimiz 9 Ocakta 41 bin 900 Doları aşarak Dünya’nın en değerli paraları arasında yer aldı. 11 Ocak yani bu sabah itibariyle de Bitcoin’in sürekli yükselişte olan değeri ani bir düşüşle anlık olarak 34 bin Dolara kadar düştü. Kripto para piyasasındaki dalgalanmalar yatırımcılar için artık oldukça takip edilebilir bir durum haline gelmiştir.

WHATSAPP’IN SÖZLEŞME SORUNU

Geçtiğimiz haftalarda sosyal medya da ve geleneksel medya da sürekli konuşulan konulardan biri olan Whatsapp’ın yeni sözleşmesi ve yaşanılan tartışmalar herkes tarafından merakla takip edildi. Facebook’un ve Whatsapp’ın ortak aldığı kararlar neticesinde oluşturulan yeni hizmet sözleşmesi için birçok teori ortaya atıldı. Whatsapp üzerindeki konuşmaların ve kişisel verilerin Facebook aracılığıyla markalara iletileceği algısının ortaya çıkmasıyla çok fazla kullanıcı Whatsapp’ı terk etme kararı aldı. Sözleşme için kesin karar veren Whatsapp kabul edilmemesi durumunda 8 Şubat itibariyle kullanıcıların Whatsapp kullanamayacağını açıklamıştı. Bu durumun üzerine ülkemizde Telegram, Signal ve Bip gibi diğer mesajlaşma uygulamalarına yoğun bir geçiş gerçekleşti. 10 Ocak günü ortaya atılan Whatsapp kararından vazgeçti bu sözleşme uygulanmayacak söylemleri ise kesin ve net bir açıklama şirket tarafından açıklanmadığı için belirsizliğini koruyor.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s