28 ARALIK 2020 – 4 OCAK 2021 GÜNDEM

TÜRKİYE VE İNGİLTERE ARASINDA TİCARİ ANTLAŞMA

Ülkemizin ihracat açısından oldukça önemli bir konumunda olan İngiltere ile ticari bir birliktelik antlaşması imzalandı. Bu antlaşma 29 Aralıkta imzalanırken antlaşma 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle uygulanmaya başladı. Gerek ithalat – ihracat açısından gerekse üretim bakımından oldukça etkili bir ilişki içerisinde olan bu iki ülkenin anlaşması üretimde ve satışta ortak markalar olan Ford otosan ve Arçelik (Beko) olası ticari bir sürtüşme sebebiyle zarar etmekten tamamen kurtuldu denilebilir. Dünya genelinde güçlü ekonomisiyle bilinen İngiltere’nin Türkiye’ye karşı bu olumlu ticari yaklaşımı ilerleyen günlerde Türkiye ekonomisi açısından güzel olayların sinyalini veriyor olabilir.

VOLKSWAGEN MANİSA’DAKİ ŞİRKETİNİ KAPATTI

29 Aralık günü İngiltere ile yapılan antlaşma ile sevinirken aynı gün Volkswagen’in Türkiye için aldığı karar ile üzdü. Türkiye’de geçtiğimiz günlerde üretim yapma kararından vazgeçen Volkswagen markası 2019 yılında Manisa’da kurdukları şirketi kapatma kararı aldı. Bu da Alman otomobil devinin Türkiye’de üretim kararından tamamen vazgeçtiğini kanıtlar nitelikte bir adımdı. Ülkemizde üretim ve iş olanağı açısından olumlu bir etki yaratacak olan otomotiv sektöründeki bu kayıp gelecek günlerde ne yönde ilerleyecek merakla bekleyeceğiz.

ACUN ILICALININ EXXEN’İ YAYINDA

Televizyonun en bilinen ismi, TV8 kanalının sahibi Acun Ilıcalı 2020 sonlarında Exxen adlı bir platform kuracağını ve bu platformun birbirinden ünlü insanların dizi ve programlarıyla izleyicilerle buluşacağını duyurmuştu. Son birkaç haftadır sosyal medya ve geleneksel medya tarafından konuşulan bu platform için 900 Milyon Türk lirası harcandığı ve Aleyna Tilki, Enes Batur, Orkun Işıtmak, Tolga Çevik ve daha birçok ünlünün platformda olacağı sosyal medya üzerinden duyuruldu. 1 Ocak itibariyle yayına başlayan Exxen reklamlı ve reklamsız tercihleri ile kullanıcılara sunuldu. Exxen’in henüz tam anlamıyla düzenlenmediğini düşünen çok fazla kullanıcı sosyal medya üzerinden Exxen’i eleştirdi. Acun Ilıcalı’nın bu girişimi ile ilgili olumlu ya da olumsuz her hangi bir açıklaması olmadığı bilinmektedir. Acun Ilıcalı’yı bu girişiminden dolayı tebrik eder, izleyicilere iyi seyirler dileriz.

TÜRKİYE’DE MUTASYONLU HASTALAR

Corona virüs için verilen mücadele de çeşitli ülkelerin aşı çalışmaları sonrasında ülkemize aşının gelmesiyle virüsün yok edilebileceğine inanırken geçtiğimiz haftalarda İngiltere’de Corona virüsün mutasyona uğradığı ve farklı ağır etkilerinin olduğu duyuruldu. Bu durumun gerçekleşmesiyle birlikte İngiltere’deki 105 vatandaşımız Türkiye’ye THY aracılığıyla getirildi. 1 Ocak Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla Türkiye’de İngiltere’deki mutasyonlu virüse sahip 15 hastanın tespit edildiğini basına duyurdu. Durumun kontrol altında olduğunu da belirten Fahrettin Koca İngiltere ile seyahatin tamamen durulduğunu tekrar bildirdi. Covid19 ve diğer mutasyonlu virüslerden korunmak için lütfen sosyal mesafenizi koruyun ve maskelerinizi takın.

SMA HASTALIK ÇOCUKLAR İÇİN MECLİS KARARI

SMA hastalığı ülkemizde çok sayı da çocukta görülen genetik bir kas sistemi hastalığıdır. SMA hastalıklı çocuklar yemek yemek, yürümek, oturmak ve zamanla nefes almak gibi birçok becerilerini zamanla kaybetmektedir. Bu hastalık ülkemizde artık binlerce çocukta görülen ve Tip 1 yani 0 – 2 yaş arası çocukların ölümüyle sonuçlanan bir hastalıktır. Maalesef ki bu hastalığın bilinen en iyi tedavisi yurt dışındaki Zolgensma adlı bir ilaç ve bu ilaç 2 milyon dolar değerindedir. SMA hastası çocukların ailelerin ülkemizde birçok yardım kampanyası düzenlemekteydi ve her geçen gün SMA hastası çocukların sayısı sosyal medya üzerinden artmaktaydı. 3 Ocak 2021 tarihinde mecliste alınan karar ile SMA hastası çocuklar için bağış kampanyası düzenlemek yasaklandı ve yasa haline getirildi. SMA hastası çocukların ailelerinin bu maddi ihtiyacının devlet tarafından karşılanıp karşılanmayacağı henüz tam olarak bilinmiyor.

Geçtiğimiz 31 Aralık gecesi çekilen Milli Piyango’nun yalnızca 25 Milyonu 1 tahliliye çıkmıştı. Ve Milli piyango idaresinin kalan 75 Milyon lirayı Devlet hazinesine devredeceği söylendi. Bunun üzerine Sosyal medya hesapları üzerinde #ikramiyesmalıçocuklaraverilsin adlı bir hastag oluşturuldu. Sosyal medyadaki birçok ünlü bu ikramiyedeki paranın bu hasta çocukların tedavisi için kullanılması talep edildi. 3 Aralık akşamı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre “SMA hastaları için toplanan paralar devleti aciz göstermektedir, gen tedavisi adı altında uygulanan bu pahalı tedavi ilaç şirketlerinin evlatlarımızı denek olarak kullanmaktadır. Kesinleşmiş bir tedavi olduğunda devletimiz ücretsiz bir şekilde sağlanacak” biçiminde bir açıklama yaptı. SMA hastalıklı çocuklarla ilgili gelişmeler önümüzdeki günlerde de gündem yazılarımızda yer alacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s