YAŞAMAK GÜZEL ŞEY İNCELEME

YÖNETMEN: Müfit Can Saçıntı

OYUNCULAR: Müfit Can Saçıntı, Yasemin Çonka, Merve Hazer, Fulden Akyürek, Zihni Göktay

FİLMİN KONUSU

Müfit Can Saçıntı’nın çok sevdiğim bir filmi. Mandıra Filozofu 1 ve 2 filmlerinden bildiğimiz yönetmen, oyuncu ve senarist olan Müfit Can Saçıntı bu filminde diğer filmlerinde sıkça yerdiği bir yaşayış biçimi ve hayata sahip bir adamı anlatıyor. Bu filmde yaşanan bir takım olaylar sonucunda karakterin hayata bakış açısının tamamen nasıl değiştiğini göreceksiniz.

FİLMİN ÖZETİ

Müfit bey takıntıları olan hayatında sürekli bir koşuşturma içerisinde yaşayan, çalıştığı şirkette yoğun bir iş temposu olan ve ailesine vakit ayıramadığı gibi yaşamaktan zevk alamayan bir adamdır. Bir gün kontrol amaçlı yaptırdığı testte tedavisi olmayan bir hastalığı olduğunu ve yakın bir zamanda öleceği gerçeğini öğrenir.

Bu gerçeği öğrenen Müfit’in artık hayata bakış açısı değişmiştir. Sürekli stres halinde olan ve insanlara karşı naif davranmak uğruna ezilen Müfit artık aklına geleni söyleyen, yanlış görünce müdahale eden ailesine ve hayatına hiç olmadığı kadar vakit ayıran bir adam haline gelmiştir. Ölmeden önce yapılacaklar listesi de yapan Müfit artık hayatının geri kalanını içinden geldiği gibi yaşayarak ve erteledikleri yapmak istediklerini yaparak geçirmekte kararlıdır.

Kimi zaman komik kimi zaman duygusal anlar yaşatan bu güzel filmin konusu her ne kadar sıkça karşılaşılan bir senaryo örneği olsa da Müfit karakterinin dile getirdiği söylemlerin çoğu Mandıra Filozofu filmindeki karakterin bakış açısındadır. İşçi hakları, özgürlükler ve hayatın kısa oluşunun sıkça anlatıldığı kimi zaman eleştirildiği bu filmde hayatın ertelenmemesi gereken bir şey olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s