21 – 28 ARALIK 2020 GÜNDEM

SAMSUNG VE OPPO TÜRKİYE’DE ÜRETECEK

Bu haftanın başlarında 2 Büyük teknoloji şirketi olan Kore markası Samsung ve Çin markası Oppo 2021 yılında Türkiye’de fabrika kuracağına ve üretim yapacağına dair sinyaller verdi. 2 büyük teknoloji şirketinin İstanbul ve Kocaeli şehirlerinde fabrikalar kurmaları beklenirken özellikle Oppo markasının tam üretim noktası haline getireceği bilinmektedir. Eğer bu üretim planı gerçekleşirse Türkiye pazarında bulunan telefon piyasasında bu markalar ile tahminen büyük bir düşüşe geçecektir. Ancak unutulmamalıdır ki bu markaların Türkiye’de üretim yapması bu markaların yerli ürünlerimiz olduğunu düşünmemeliyiz. Çünkü bu markalar tüm üretimi kendi marka isimleri ve üretim maddeleri ile yapmaktadır. Yine de bu fabrikaların açılması ülkemizde iş arayan insanlar için yeni bir iş kapısı olacaktır.

APPLE ELEKTRİKLİ ARABA ÜRETECEK

Akıllı telefon ve bilgisayarlarıyla bilinen Apple markası 22 Aralık tarihinde yaptığı açıklamada 2024 yılında elektrikli otomobil üretimi yapacaklarını bildirdi. Elektrikli otomobil piyasasının bugünler de oldukça tercih edilen ve sevilen bir modelleme olduğu bilinmektedir. Özellikle Tesla markasının tamamen elektrikli otomobil teknolojisi üzerine üretim yapması dünya genelinde büyük ilgi uyandırmaktadır. Elektrik otomobillerin en büyük avantajı ise karbon salınımın yapmıyor oluşu günümüzde kullanılan akaryakıt bazlı otomobiller sera gazı salgılamaları nedeniyle çevreye zarar vermektedir. Bu kapsamda Avrupa genelinde gelecek yıllarda elektrikli otomobillere yönelimin olacağı bilinmektedir. Apple gibi teknoloji alanın üretim yapan markalarda gelecekte bu tür adımlar atacağını bir kez daha kanıtlamış oldu. Apple’ın üretecekleri Otomobillere kendi bataryalarını kullanacakları biliniyor.

TÜRKİYE’DE DEPREM

27 Aralık Pazar günü sabah saatlerinde Elazığ ilimizde 5.3 şiddetinde deprem yaşandığı belirtilmiştir. Daha sonrasında gün boyu artçı depremlerin yaşandığı bilinmektedir. Neyse ki yetkililerin açıklamalarına göre can kaybı yaşanmadı. Yaşanılan bu deprem afetlerinin sürekli devam etmesi yetkililerin bu kapsamda ülke genelinde bir önlem alınması gerektiği gerçeğini her geçen gün göstermektedir.

2021 ASGARİ ÜCRETİ

2020 yılının bitmesine sayılı günler kala ülke gündemine asgari ücrete yapılacak olan zam oturdu. Enflasyonun ülkemizde artıyor oluşu ve pandeminin de etkisiyle ülkemizde Türk lirasının değer kaybı nedeniyle ülkemizde minimum maaş olarak bilinen asgari ücretin zamlanması herkes tarafından beklenir oldu. TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) 2021 yılı için düşündüğü asgari ücret net maaş miktarı 2.792 lira olarak önerilmektedir. Ancak Türk – iş’in yaptığı açıklama 3000 tl nin altında verilecek olan maaşın çalışanları mutlu etmeyeceği yönündeydi. TÜİK’in bu açıklamasından sonra Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş 1 Ocak 2021 itibariyle Ankara Belediyesinde çalışan minimum maaşlı işçilerin 3100 lira maaş alacağını duyurdu. Ülke genelinde teşvik amacıyla yapılan bu duyuru diğer belediyelerce de farklı şekilde değerlendirildi.

Bu sabah Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığının açıklamasına göre asgari ücretin bekar çalışanlar için belirlenen maaş net 2825, 90 Türk lirası ve evli çocuk sahibi çalışanlar içinse 3000 Türk lirası üzerinde bir ücret belirlendi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s