7 – 14 ARALIK 2020 GÜNDEM

CORONA İLE MÜCADELEDE SEVİNDİREN HABERLER

Geçtiğimiz haftalarda Covid 19 virüsü ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve devlet tarafından çeşitli adımlamalar ve planlamalar yapılmıştı. Bunların başında bu hafta sonu da gerçekleşmiş olan sokağa çıkma yasağıydı. Bu yasağın uygulanmasından sonra vaka sayılarında ve ağır hasta sayılarında kısmi bir düşüş durumunun olduğu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı.

AŞIYLA İLGİLİ YENİ GELİŞMELER

Ülkemizde aşıyla ilgili planlanan 25 Aralıkta ilk doz aşının uygulanması planlanıyor. Özellikle virüs ve nüfus yoğunluğunun İstanbul’da olması nedeniyle günde 300 – 450 bin kişiye günlük aşılama yapılması hedeflenmektedir. Çin’den getirilen aşının uygulanacağı biliniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çin’den getirtilecek olan 50 milyon aşının etkili olmaması durumunda ödeme yapılmayacağını bildirdi. Ayrıca ülkemizde üretilmesi planlanan yerli aşının da 1. Fazının tamamlandığı açıklandı.

ABD SENATOSUNDA TÜRKİYE KARARI

11 Aralık 2020 tarihinde ABD Senatosu Türkiye’yi etkileyecek önemli bir karar alınacağını bildirdi. Bu karar ya da diğer tabir ile yaptırım Türkiye’nin Rus savunma sistemi S – 400 satın alması nedeniyle Türkiye’ye karşı bir takım yaptırımlar yapılacağı kesin olarak bildirildi. Bu yaptırım kararından sonra senato tarafından yasa, tasarı haline getirildi ve bu yaptırımın kaldırılmasının şartı olarak Türkiye’nin 1 yıl boyunca S-400 savunma sistemlerini kullanmayacaklarını ve daha fazla almayacaklarını bildirmeleri gerektiği açıklandı.

ALMANYA TEKRAR KAPANIYOR

Almanya artan vaka sayıları nedeniyle ve ölüm oranlarının artışıyla tamamen kapanma kararı aldığını duyurdu. Bu kapsamda mağazalar, Alışveriş merkezleri, sokaktaki tüm işletmelerin 10 Ocağa kadar kapatılacağı ve Almanya genelinde 16 Aralık – 10 Ocak tarihleri arasında Almanya’nın “evden çıkmama kampanyası” düzenleyeceği bildirildi. 16 Aralık Çarşamba itibariyle okullar, 10 ocağa kadar kapalı olacak. Kuaförler, masaj salonları ve diğer tüm işletmeleri de kapatılacak. Evden çıkmama kampanyası ile tüm işverenlerden evde çalışma ortamı geliştirmeleri istendi. Alman hükümeti kapanma süreci boyunca tüm şirketleri 11 Milyar Euro’luk destek paketi ile tüm masraflarını karşılayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s