30 KASIM – 6 ARALIK 2020 GÜNDEM

CORONA VİRÜS İLE MÜCADELE VE CORONA AŞISI TÜRKİYE PLANI

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklama üzerine alınacak ilk doz aşılar Çin den gelecek, uygulanacak olan aşıların ilk önce Sağlık Bakanımıza daha sonra Türkiye’deki sağlık çalışanlarına uygulanacağı bildirildi.  Aşının ilk fazının 11 Aralık tarihinde getirileceği Sağlık bakanlığı tarafından duyuruldu. Aşıların güvenilirliği kesinleşmesi amacıyla ”Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu” tarafından incelendikten sonra aşılama işlemine başlanacak.

Covid 19 yayılmasına karşı alınan tedbirler kapsamında bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulandı. Önümüzdeki günlerde tedbirlerin daha da arttırılacağı tahmin ediliyor, sokağa çıkma yasağının yalnızca hafta sonu olması Türk Tabipler birliğince doğru görülmemektedir. Ayrıca Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın söylemiyle “ Tam kapanma 28 gün olmalı, 14 gün işe yaramaz. Seyahat kısıtlanmadan salgınla başa çıkılamaz.” Diyerek uyarı da bulunmuştur.

BİLL GATES’İN AŞI HAKKINDAKİ DÜŞÜNCESİ

Ünlü İş adamı, yazar ve Yatırımcı Bill Gates’in çarpıcı açıklamaları dünya genelinde bir merak ve ilgi uyandırdı. Aşı çalışmalarıyla ilgili olumlu gelişmeler olduğunu söyleyen Bill Gates, Sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulur ise 2021 yılının Baharında aşının da uygulanması ile ABD hayatın normale dönebileceğini belirtti. Ancak bu sürecin zorlu geçeceğinin de altını çizdi. İnsanların Covid 19 virüsüne karşı dikkatli davranmaları gerektiğini de söyledi.

TÜRKİYEDEKİ EKONOMİK DURUM

30 Kasım Pazartesi açıklanan 3. Çeyrek ekonomik durum bizleri bir nebze sevindirdi. Açıklanan yeni oranlara göre Türkiye ekonomisi 3. Çeyrekte bir önceki yıla göre 6,7 büyüme kaydetti. Yapılan uygulamalar ve alınan kararlar doğrultusunda Döviz kurunun da sakinleştiği gözle görülmektedir.

Ancak bu görülen sayısal verilerin arka yüzünde ilerleyen iç karartıcı bir takım olaylarında yaşandığı açık. Bilinen verilere göre ihracat bu dönemde azalırken ithalat artmakta olduğu gözlemlendi, Merkez Bankası tarafından açıklanan yüzdürülen ve batan olarak gösterilen toplam 510 Milyar lira dış borcumuz görünmektedir. Ancak yine de Türkiye’nin salgın nedeniyle zorluk çeken 156 ülkeye bütçe desteği verildiği Cumhurbaşkanlığı tarafından 3 Aralık tarihinde açıklanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s