23 – 29 KASIM 2020 GÜNDEM

TÜRKİYEDE PANDEMİ İLE MÜCADELE

Tüm dünyayı saran ve devletlerce kontrol edilmeye çalışılan Corona virüs Türkiye’de alınan yeni tedbirlere rağmen hızla yayılmaya devam ediyor. 20 Kasım itibariyle hafta sonu alınan belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı adımı devlet tarafından atıldı. Ancak henüz bu adımın etkili olduğu söylenemez.

Bunun yanında Sağlık Bakanlığı tarafından 25 Kasımda alınan karar ile sadece kesinleşmiş hastalar değil test sonucu pozitif çıkan vaka sayıları ülkemizde ve dünyada duyurulmaya başlandı. Bununla birlikte dünyada en çok vaka görülen ülke konumunda Türkiye görünmektedir.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması ile Corona ile mücadele kapsamında Çin’den alınacak aşılar için 2021 yılı itibariyle 50 Milyon aşının Türkiye’ye belirli tarihlerle getirileceğini bildirmiştir.

KATAR’IN TÜRKİYEDEKİ HAREKETLERİ

26 Kasım tarihlerinden yapılan görüşmeler neticesinde Katar Türkiye’de bir takım ticari adımlar atma kararı aldı. Bu karar doğrultusunda Türkiye Varlık Fonuna ait olan Borsa İstanbul (BİST) hisselerinin %10’u Katara satıldı. Bunun sonucunda Türkiye Varlık Fonu Borsa İstanbul’daki payı %80’e geriledi. Ayrıca Katar İstinye Park ve Antalya limanlarını da satın aldığını duyurdu.

Bu satın alma işlemleri ülkemizde yabancı yatırımcı çekme amaçlı yapılan bir adım olabilir. Ancak Türkiye’de önemli bir konumda olan Borsa’da bu denli bir payı satmak anlık olarak ya da gelecek düşünülerek pekte olumlu bir etki oluşturmadı.

DOLAR KURUNDAKİ DEĞİŞİMLER

Geçtiğimiz haftalarda dolar kurundaki düşüş herkesi hayli mutlu etmişti. Bu kurların düşüşünün başlıca nedeni ekonomi ve maliye bakanı Berat Albayrak tarafından verilen istifa, merkez bankası başkanının değişimi, açıklanan faiz yükseltme kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik anlamda atılacak olumlu adımlarla ilgili teşvikiydi. Bu sayede haftalar sonra dolar kuru 8’in altını görmüştü. Piyasalarda Türkiye adına olumlu gelişmeler yaşanmıştı.

Ancak bu haftanın başında dolar tekrardan 8 Türk Lirasını gördü. Bunun sebeplerini değerlendirecek olursak Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın istifası ve Avrupa Türkiye arasındaki gerilimler başlıca etken olmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s