Odaklanmanın Önemi, Nasıl Tam Odaklanırız

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Odaklanmak

Gün içerisinde yapmamız gereken birçok iş, görev, sorumluluk ve uğraş vardır. Bu uğraşları tamamlamak en iyi şekilde yerine getirebilmek gerekmektedir. Bu bir ev ödevi, yetişmesi gereken bir sunum, çalışılması gereken bir proje olabilir. Odaklanılan bir iş üzerine en iyi performans sağlamak ve iyi bir iş çıkarmayı isteriz

Bu yaşanılan işlere çoğumuz bir an dahi olsa odaklanma problemi yaşıyor ve dikkatimizin anlık olarak dağıldığını görebiliyoruz. Bu dikkat dağılmaları yüzünden bazen yapılan işe baştan başlamak ya da aynı uygulamayı tekrar tekrar yapmamız gerekebiliyor, Bu durum daha sık yaşandıkça fark edilmese de gün içinde büyük bir sorun haline geliyor çünkü odaklanma problemleri yaşamaya başlandığında zamanla bunu hayatımızda çok fazla yerde yaşamaya başlayabiliyoruz. Örneğin sevdiğiniz bir filmi seyrederken bir anlık aklınıza takılan bir konu filmle bağlantınızı tamamen koparabiliyor ya da okuduğunuz bir kitabın bir sayfasını odaklanamadığınız için birkaç kez okumak zorunda kalabiliyoruz. Bu benimde maalesef yaşadığım bir kâbus. Peki, bu problem nasıl çözülür, odaklanmak neden bu kadar önemli hadi bunları yanıtlayalım…

Photo by Julia M Cameron on Pexels.com

Odaklanmanın Önemi ve Tek Şeye Odaklanmak

Odaklanmak bir konu üzerine derinlemesine düşünmeye, tamamlamamız gereken o görevi ya da sorumluluğu en iyi şekilde bitirebilmek için oldukça önemlidir. Bu kavramı yalnızca bir görev tanımıyla özdeşleştirmek gerekmiyor sevdiğiniz bir hobiyi veya uğraşı yaparken de odaklanmak çokça önemlidir. Peki, neden bir konuya odaklanmalıyız, birden fazla şeyi birlikte yapmaya odaklanamaz mıyız?

Bunun cevabı aslında açıktır, hayır birden fazla konuya odaklanmamalıyız ve uğraşmamalıyız. Evet, gün içerisinde yapmamız gereken çok fazla iş bizi bekliyor olabilir ya da yetiştirmeniz gerekenler üst üste gelmiş olabilir. Ama unutmayalım ki bir işe odaklanmadan yaptığımızda o yapılan işin kalitesi de o denli azalacaktır. Yani kaliteli, iyi ve verimli bir sonuç almak için yalnızca tek bir şeye odaklanmalıyız. Eğer birden fazla işi aynı anda yaparsak her yapılan işten tam bir verim ya da kalite elde edemeyiz.

 Örneğin ders çalışırken müzik dinlemek, bu şekilde çalışarak ne çalıştığımız dersi tam anlamıyla anlayabiliriz ne de dinlediğimiz müzikten zevk alırız muhtemelen ders çalışırken müzik arkada yalnızca çalar ya da müziği dinlerken yalnızca kitapları anlamadan okursunuz ya da izlemek istediğiniz bir film vardır ve bir arkadaşınızla da mesajlaşmak istiyorsunuzdur. Her ikisini de yaparsanız ya izlediğiniz filmin çoğu sahnesini kaçıracak ve anlamayacaksınız ya da arkadaşınızın anlattıklarını tam anlamıyla dinlemeyeceksiniz. Her türlü yapılan işten tatmin olamayacağınız gibi daha sonra bu tür işleri tekrar yapmak isteyeceksiniz. Aynı anda birçok şeye odaklanmaktansa bunları sıraya koymak ve her yapacağınız işe ya da uğraşa vakit ayırmak çok daha faydalı olacaktır.

Odaklanmamıza Engel Olanlar

Photo by energepic.com on Pexels.com

SOSYAL MEDYA DİKKAT DAĞITIR

Teknolojinin gelişmesiyle beraber internetin kullanımının yayılması, akıllı telefonlar ve sosyal ağlar hayatımızın bir parçası oldu. Artık neredeyse hepimiz sosyal medya platformlarını kullanıyoruz, günün belki de fark etmeden saatlerini sosyal medyada harcıyoruz. İşte bu harcanan vakitler bizim günlük hayatta odaklanmamızı engelleyebiliyor çünkü zihnimiz sosyal medyadan aldığımız bilgilerle doluyor ve aslında gereksiz alınan bu bilgiler düşüncelerimizi meşgul ediyor. Bazen de tam odaklanmak ve uğraş vermekte olduğumuz bir işin ortasında mesaj bildirimi alabiliyoruz, o an telefonumuza gelen bildirim dikkatimizi tamamen dağıtabiliyor.

YARIM BIRAKMAK VE ERTELEMEK

Her gün çeşitli planlar yaparız ve bu planları bir bir uygulamaya geçeriz ancak bu planlar arasında yapılacak bazı şeyleri atladığımız olur ya da başladığımız bir işi tamamlayamayız. Bu yarım kalanlar ve bitirilmeyen tüm işler zihnimizde sürekli kalır, bu da bizim yaptığımız başka bir işte odaklanmamıza engeldir. Bu tür bir durumu yaşamamak için yaptığınız işleri tamamlayın ya da planlarınıza erteleyeceğiniz işlerinizi o günlük dâhil etmeyiniz.

ARALIKSIZ VE YOĞUN UĞRAŞMAK

Her ne kadar söylemlerimde sizlere yapmaya başladığınız işe tam anlamıyla odaklanmak ve bitirmeyi önersem de bazı işlerimiz yorucu olabilir. Bu işleri yaparken yorulmamız gayet normaldir, yorulmuş halde zaten odaklanamayacağınızı unutmayın. Çözümü aslında basit 5-10 dakikalık küçük bir ara vermek ihtiyacınız olan dinlenme süresi için yeterlidir ama ara vermeyi düşünerek işinizi tamamen terk etmeyin daha sonra zaten verim alamayabilirsiniz.

Photo by RF._.studio on Pexels.com

Odaklanmak İçin Ne Yapmalı

ÖĞRENMEYİ BIRAKMAYIN

Beynimiz sürekli olarak bilgi almak ve uygulamak üzere programlıdır. Yani yeni bir şeyler deneyimlemek, öğrenmek ve uygulamak beynimizin çalışmasına daha sonrasında odaklanmanıza ve verimli olmanıza imkân sağlayacaktır. Eğer öğrenmeyi bırakırsanız zihniniz bildiklerini de unutacak ve en basit yaptığınız işlerde dahi odaklanma problemi yaşayabilme ihtimaliniz vardır.

SAĞLIKLI BESLENİN VE EGZERSİZ YAPIN

Hemen hemen tüm önerilerde görebileceğiniz bu madde odaklanma konusunda da sizin çok işinize yarayacaktır. Sağlıksız besinler size zarar verir özelliklede fazla miktarda şeker tüketmek beyni tembelleştirir. Spor ve egzersiz ise vücudumuzu dolayısıyla zihnimizi zinde tutar, atalarımızın da dediği gibi,” Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. ”.

UYKUSUZ KALMAYIN

Yine daha öncede değindiğimiz bir konu olan uyku sizin günlük hayattaki veriminiz ve odaklanmanızı da dolaylı yoldan etkiler. İhtiyacımız olan uykuyu almadığımızda dikkatimizi dağıtan birçok etken olabildiği gibi gün içerisinde de uyku ihtiyacı hissedebilir ya da uyuya kalabiliriz, böyle bir sorunda elbette odaklanmak da bize problem yaratacaktır.

BİLDİRİMLERİ KAPATIN

Sürekli bildirim almak dikkatimizi çok fazla dağıtır aldığımız beğeniler, yorumlar ya da mesajlar odaklanmakta çok büyük bir problemdir. Günün herhangi bir saatinde olur olmadık gelen bu bildirim sesi çok fazla dikkatsizliğe sebebiyet verir. Bildirimleri sessize almak ve gerektiğinde gün içinde bir zamanı bu işe ayırmak çok daha rahat bir şekilde çalışmanızı sağlar.

HER GÜN KENDİNİZE BİR LİMİT BELİRLEYİN

Kendinizi geliştirmek ve günü dolu dolu geçirmek elbette çok önemli ancak unutmayalım ki bizlerinde belli sınırları var, kendimize çok fazla sorumluluk ve iş yüklemek bir süre sonra çok yorucu olabilir. O yüzden günler içerisinde odaklanacağınız işleri sınırlayın ve planlayın. Bütün gün ağır ve yorucu işlerle geçirerek zaten verim alamazsınız, kendinize de vakit ayırmalı zevk aldığınız birçok şeyi de yapmalısınız hep çalışmak ve uğraşmak olmaz.

Odaklanmanın Önemi, Nasıl Tam Odaklanırız” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s