Bill Gates Teknolojiye ve Dünyaya Ne Kattı

Bill Gates Kimdir

28 Ekim 1955 tarihinde Seattle’da doğan William Henry Bill Gates yazar, yatırımcı, yazılımcı ve ünlü bir iş adamıdır. Varlıklı bir ailesi olan Gates’in annesi öğretmen babası ise avukattı. Eğitim hayatı Kuzey Seattle’daki ilkokul da başladı, özel Lakes lisesinde eğitim tamamladıktan sonra 1975’ de Harvard üniversitesinde eğitim alırken 3.sınıfta üniversiteyi bıraktı.

Microsoft’un Kurulması

Bill Gates program yazmaya başladığında 13 yaşındaydı. Programlar, yazılımlar ve bilgisayarlara ilgili olan Gates çocukluk arkadaşı Paul Allen ile birlikte bugünün en çok kullanılan yazılımını ve en değerli şirketlerinden biri olan Microsoft’u 4. Nisan 1975’de kurdular. Microsoft’un ismi, micro ile mikro işlemciyi ve soft ile yazılımdan gelmektedir. Şirketin kurulduğu şehir New Mexico’idi, uluslararası alanda ise Microsoft’un ilk bürosu 1 Kasım 1978’de Japonya’da açıldı.

Resim efes tarafından Pixabay‘a yüklendi

Microsoft Windows ve Office’in Piyasaya Sürülmesi

Bugün piyasada en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 20 Kasım 1985’de satışa sunuldu. Windows yazılımları yönetirken yazmayı gerektirmeden kullanımı kolaylaştıran bir yazılım olarak çok sevildi. Çıkardığı her modeliyle kullanıcılarına daha büyük kolaylık ve özellik katarak bilgisayar kullanıcılarının en sevdiği işletim sistemi haline geldi. Microsoft Office yazılım programı ise yazıları bir metne dökmeye yarayan, şirketlerde ve ofislerde kullanımı kolaylaştırmak amacıyla hazırladıkları bir yazılımdır, 19 Mayıs 1990 da ilk kez piyasaya sürülmüştür. Bu program günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı bir yazılım programı oldu. Her yıl yeni modellemeleri ile ve yenilikleriyle sıkça kullanılmaktadır.

Bill Gates ve Microsoft’ un Diğer Şirketleri ve Adımları

Bugün kullanılan yazılım ve çeşitli programları da bünyesine katan Microsoft aslında her anlamda karşımıza çıkmaktadır. Satın aldıkları o kadar fazla şirket var ki tek tek yazmak çok uzun sürecektir o yüzden sizin için en bilinenleri sıralayacağım. 1997 yılında Hotmail’i satın almaları ile herkesin elektronik posta kullanımına teşvik ettiler. 1999 da piyasaya sürülen ülkemizde de uzunca bir süre kullanılan MSN Messenger’dan sonra 2011 yılında görüntülü konuşma, konferans ve sohbet programı olan Skype’ ı 8,5 Milyar Dolara satın almıştır. Oyun sektöründe de ilerlemek isteyen şirket 2001 yılında Xbox’ı kurdu bu şekilde konsol oyunlarında da bulunan Microsoft, 2014 yılında Minecraft oyunun ilgi çekmesinden sonra Mojang şirketini 2,5 Milyar Dolara satın aldı.

Resim Won-hyoung 김원형 tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bill Gates ve Steve Jobs, Şirket İlişkileri

Microsoft ve Apple teknoloji devi 2 şirkettir, elbette bu 2 şirket sürekli rekabet içerisindeydi. Bu rekabet kimi zaman sert atışmalara, kimi zamanda tatlı itişmelere sebep olmuştur. Bill Gates ve Steve Jobs pekte iyi anlaşan dostlar değillerdi. Ancak her ne kadar anlaşamasalar da 1995 ve sonrası Apple şirketi için biraz zorlu bir süreçti, öyle ki Apple şirketi 1997 yılında iflasın eşine geldi diyebiliriz. Belki bunun sebebi 1985’de Apple’ın Steve Jobs’u işten çıkarmış olmalarıydı, bu yıllarda onu geri çağırmış olsalar da şirketi batmaktan kurtaran Microsoft’un Apple şirketinden 150 Milyon Dolarlık hissesini satın almasıdır. Daha sonrasında Steve Jobs’ın dönüşüyle şirket Mac bilgisayarlar, Ipod ve Iphone gibi ürünleri geliştirip piyasaya sürmesiyle zirvedeki bugün ki yerini kazanmıştır.

Bill ve Melinda Gates Vakfı

Çeşitli yardım çalışmaları ve bağışlarıyla da bilinen Bill Gates 2000 yılında eşi Melinda Gates’in de adını verdiği yardım vakfını 50 Milyon Dolara kurdu. Vakfın amacı küresel sorunlara çözüm aramak, açlık, kıtlık, hastalıklara karşı mücadele, yoksulluğu azaltmak, teknolojik gelişimi yaymak ve eğitimi geliştirmektir. Bu vakfa daha sonra en büyük desteği veren yine ünlü bir iş adamı olan Warren Buffettir.  Warren Buffett şirketlerinden birinden gelen belli bir yüzde ile yüksek miktarda bağışta bulunarak Bill Gates’in bu yardım projesini desteklemiştir.

Bill Gates bu yıl aldığı bir kararla 1975 yılında kurduğu teknoloji devi şirketi Microsoft’un yönetim kurulundaki görevlerinden istifa etti. Bunun sebebini Dünya da görülmekte olan Covid 19 virüsü ve pandemisi ile ilgili incelemeler yapabilmek, iklim değişiklikleri ve çeşitli sağlık sorunları ile mücadele etmek amacıyla yaptığını da belirtmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s