BÜYÜK AÇIK (THE BIG SHORT) İZLE

YÖNETMEN: Adam Mckay

OYUNCULAR: Christian Bale, Ryan Gosling, Brad Pitt, Steve Carell

Kadrosunda ünlü birçok ismin yer aldığı filmin gerçek hayatta yaşanan olaylardan alındığı Michael Lewis’in büyük açık kitabından uyarlaması olan filmde, Amerikan ekonomisinin bankalar yoluyla 2008-2012 yılları arasında yaşanan çöküşü anlatılmaktadır. Her ne kadar izlerken birçok kavram ve terimi anlamakta güçlük çekiyor olsak da temelinde anlatılmak istenen çok net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Ana konuya dönecek olursak detaylar ince ince işlenince ABD ekonomisinde parayı temel anlamda yöneten güçlerin yani bankaların 1970’li yıllara kadar aktif olmadığını 70’li yıllarda bir bankacının morgage yani konut kredisini yatırımcılara duyurması. Bununla birlikte insanları ev sahibi ederek bankalardan yüklü miktarda krediler almalarını, düşük faiz oranları ve düzenli ödeme sonucunda alınan konutlardan bankaların milyonlar hatta milyarlarca dolar kazandığını göstermektedir. Ancak bankaların, borsaların ve yatırımcıların göz ardı ettikleri şey verilen konut kredilerinin fazlalığına rağmen alınan kredilerin geri ödemelerinin olmadığı hatta buradan verilen kredilerin kontrolsüz ilerlemesiydi. 2005 ve 2007 yılları arasında bu sorunu fark eden bağımsız bir grup bankacı ve yatırımcı Morgage temelli bankacılığı içi boş bir balon olduğu gerçeğini fark etmesiyle aslında ABD ekonomisi bankaların bu kontrolsüz kredilendirmelerinin sonucunda 2008 yılında yaşayacakları ekonomik krize sebep oluşunu anlatmaktadır.

Bankaların yaptıkları plansız adımlamalar, yatırımcıların kontrolsüz harcamaları ve para ekonomisinin konut kredilerinden büyük paya sahip olması sebebiyle 2008 ve 2012 yılları arasında milyonlarca insan işsiz ve evsiz kalmış, bankaların çoğu iflas etmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s