ALIŞKANLIK EDİNME LİSTESİ

Resim Larisa Koshkina tarafından Pixabay‘a yüklendi

Hayatımızda kimi zaman çok sıkıldığımız ve boş vakitler geçirdiğimizi fark ederiz, yeni bir şeyler yapmak, araştırmak keşfetmek ya da öğrenmek isteriz. Ancak bu çoğu insan için anlık bir heves olarak kalır. Bazen de insanlar bu isteklerini hayatlarının bir parçası haline getirmek isterler, işte burada sizlere bu anlık isteğinizi düzenli bir alışkanlık haline getirmek ve bu alışkanlıkları bırakmamanız için verilebilecek taktikleri listeleyeceğiz.

1-   İlgi alanınızı belirleyin

Belirli bir alanda hobi edinmek ya da alışkanlık kazanmak için öncelikle ilgi alanlarınızı keşfedin. Burada yapmanız gereken içinizde yapmayı sürekli istediğiniz ama bir türlü başlayamadığınız ya da merak ettiğiniz her hangi bir konuyu derinlemesine inceleyin. Bu inceleme size daha büyük bir şevk verecek ve ilk adımı atacaksınız.

2-   Planlama yapın

Bulduğunuz alışkanlığı uygulamak için gün içerisinde bir zaman belirleyin. Bu zaman aralığında yalnızca alışkanlığınıza odaklanın ve farklı hiçbir şeyi düşünmeyin. Bu alışkanlık için belirlediğiniz saati değiştirmeyin her gün aynı saatten bunu yapmak bir süre sonra beyninize bir şeyi hatırlamanız ve yapmanız gerektiğini hatırlatacaktır.

Photo by Startup Stock Photos on Pexels.com

3-   Aksatmayın ve ertelemeyin

Bir alışkanlık edinmenin temeli ara vermeden ve sürekli olarak tekrarlanmasıyla mümkün olur. Eğer bu alışkanlık için belirlediğiniz zamanda ve günde bunu yerine getirmemeye başlarsanız bir sonraki sefer yapacağınızda sıkıcı ve yorucu gelmeye başlayacaktır. Ancak sürekli devam ettiğinizde harcadığınız emeği ve pes etmeme duygusunu hissedeceksiniz.

4-   21 gün kuralı

Bu kural üzerine araştırılmış bir kuraldır. Bir alışkanlığı bırakmak ya da kazanmak için tam 21 gün devam edilmesi gerekir. 21 gün bunu başarırsanız bu alışkanlık artık hayatınızın bir parçası haline gelmeye başlayacaktır. Ancak siz yine de 21 günü tamamlamaya odaklanmayın çünkü 21 günün sonunda verilen bir ara ile tüm o geçen sürede edindiğiniz alışkanlığa ilginiz azalacaktır benim önerim eğer bu alışkanlığı gerçekten devam ettirmek istiyorsanız 90 gün boyunca devam edin 90 günün sonunda zaten vazgeçemeyeceğinizi fark edeceksiniz.

Resim MaeM tarafından Pixabay‘a yüklendi

5-   Kendinizi ödüllendirin

Alışkanlığı kazandıktan sonra kendinize küçük ödüller verin örneğin eğer bir spor aktivitesine başladıysanız ayda bir tatlı kaçamağı yapabilirsiniz. Erken kalkma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız bir ayda bir gün bir saat geç uyanabilirsiniz, kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız belli aralıkla kitap yerine farklı bir şey okuyabilirsiniz. Ama bu ödüller arasında 1 günlük ara vermeyi tavsiye etmiyorum, ancak tabi bu da sizin tercihinizdir.

6-   Alışkanlığınızı not alın ve kaydedin

Alışkanlığınızın sizde olumlu bir etki bırakmasını ve şevkinizin artmasını istiyorsanız ilerlemenizi kaydedin, bir takvime bir çarpı atın, alışkanlık günlüğü tutun ya da ilerlemenizi anlatan videolar çekerek kaydedin. Bunları yaparak başlangıçtaki halinize bakarak gün geçtikçe sizdeki ilerlemeyi fark etmenizde faydalı olacaktır.

Resim StartupStockPhotos tarafından Pixabay‘a yüklendi

7-   Alışkanlığınızı insanlarla paylaşın

Bir alanda yapılan bu çalışma zamanla sizde bir hobiden çok uzmanlık seviyesine gelebilir elbette bunun için çok fazla uğraş ve çok fazla emek gerekir ama imkansız değildir. Günümüzde birçok insan hobilerini meslek edinmekte sizde bu alışkanlığınızda uzmanlaşıp insanlara bu konu da destek olabilir ya da eğitim verebilirsiniz.

ALIŞKANLIK EDİNME LİSTESİ” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s