BYE BYE TÜRKÇE

Profesör Doktor OKTAY SİNANOĞLU ‘nun yazdığı bu kitapta Türkçe’nin günden güne ülkemizde ve dünyada unutturulmaya çalışılması, değersizleştirilmesi üzerine yapılan bir takım oyunlarına değinilmekte. Türk dilinin ve kültürünün önemi ve ülkemizin bu konulardaki tutumlarından eleştirel şekilde bahsedilmektedir. Bu kitap her Türk vatandaşının okumasında yarar olacağı düzeyde güzel bir kitaptır.

OKTAY SİNANOĞLU KİMDİR

1935 yılında İtalya’da dünyaya gelmiş bir Türk bilgin ya da herkesin bildiği haliyle profesördür. Nüzhet Haşim Sinanoğlu’nun oğludur. İtalya da başkonsolosluk yaparken 2. Dünya savaşış sebebiyle Türkiye ye dönerler. Eğitim hayatına Ankara’daki TED Yenişehir lisesinde 1953’de tamamladıktan sonra başarılarına Amerika’daki üniversitelerde devam etti. Kaliforniya üniversitesinde Kimya Mühendisliği bölümünü tamamladıktan sonra 1 yılda MIT de yüksek lisansını tamamladı, Doçentlik ve Doktora tezlerini de birer yıl arayla hızlıca tamamlayan Oktay Sinanoğlu 1960’ da Yale üniversitesinde öğretim görevlisi oldu ve 1963 yılında Dünya’nın en genç profesörü ilan edildi (profesör olduğunda 26 yaşındaydı).

Ülkemize eğitimini tamamladıktan sonra geri dönüp çok sayıda üniversitede öğretmenlik ve söyleşiler yaptı. Birçok üniversitede kimya alanında bölümler açarak bu bölümlerde yetişen öğrencilere önderlik etti. Daha sonrasında biyokimya kimya fizik ve matematik alanlarında eğitmenlik yaparken çok sayıda eser, terim ve kuram bulmuş üretmiştir. Ancak üzerinde en çok durduğu konu Türkçe’nin önemi ve Türk dilinin gelişimidir. Bu konuda çok fazla uğraş vermiş, topluma Türk dili olan Türkçe’nin gerçek gelişim dili olduğunu tüm dillerden daha matematiksel ve yeniliğe açık olduğunu savunmuştur. Türkiye’de eğitimin İngilizceye dönmemesi için çokça uğraş vermiştir.

BYE BYE TÜRKÇE

Bu kitabın ana konusu Oktay Sinanoğlu’nun da üzerinde çokça durduğu Türkçe’nin ülkemizde Oktay Sinanoğlu’nun da söylemiyle Anglosaksonlarca unutturulmaya ve değersizleştirmeye çalışılmasıdır. Bu konunun temeline inilecek olursa Dünya eski düzeninin değişmesiyle farklı bir gelişim sürecine girdi. Bu süreçte ülkeler birbirileriyle artık silahlar ya da bombalarla savaşmıyor artık ekonomiler diller ve kültürler mücadele veriyor. Sözün özü bir ülkenin güçsüzleştirilmesi ve sömürgeleştirilmesi için o ülkenin dilini, dinini ve kültürünü yok etmek yeterlidir. Bu duruma Oktay Sinanoğlu “kültür Soykırımı” olarak nitelendiriliyor, Oktay Sinanoğlu bu konuda en çok saldıran ülkeleri İngiltere ve Amerika olduğu üzerine bir anlatımda bulunuyor.

Uzun yıllarını yurtdışında geçiren Oktay Sinanoğlu Amerikalıların yaşayış biçim ve diğer devletlerin işleyiş şekli üzerine tecrübeleri ile değerlendirmelerde bulunduğu bu kitabında ülkelerdeki yanlışları ve ülkemizdeki aslında doğru olanları anlatırken kültürümüzün, dilimizin unutturulmak önemsizleştirmek adına yapılanları ön plana çıkarmayı amaçlamaktadır.

Kültür ve Dil soykırımı 2.Dünya savaşından sonra oluşan bir propagandayla başladı bu da “dünya dili İngilizcedir” propagandasıdır. Dünya üzerinde birçok devlet bu propagandalarla kandırılıyor ve ülkelerin dilleri unutturulmaya çalışılıyor, ancak bu dil oyunundan kurtulan birçok devlette günümüzde görülmektedir. Oktay Sinanoğlu’nun yorumuyla bir ülke kendi ana dilini önemsemiyor ve yabancı bir dili öğrenmeye ve kullanmaya başlıyorsa hiç bir şey üretemez. Çünkü çağlar boyu toplumları gelecek nesillere taşıyan, kültürlerin ve yaşayış biçimlerinin devamını yalnızca dille ve dinle devam ettiği düşüncesine oldukça sık değiniyor.

Dillerin tarihinden, ülkelerin kültürlerinin ve dillerinin yıkılışından, bu propagandayı uygulayan devletlerin işleyiş şeklinden bahsettiği bu kitapta çok şeyden ilham alacaksınız. Ana konu olarak anlatılmak istenen bir ülkede kalkınmanın, gelişimin ve güçlenmenin temelde kendi değerlerinin korunması ve farklı toplumların kültürel soykırımlarına karşı dillerini ve kültürlerini muhafaza etmenin önemi bu kitapta en mühim konu olduğu üzerine sıkça bahsetmektedir.

Umarım bu değerli Profesörümüzün kitabını ve kitaplarını okursunuz ve ondan öğrenilecek bir takım önemli düşünce yapısı ve bilgiyi hayatınızda sık sık kullanır çevrenizde olan kültürel yıkıma, dilinizi ve kültürünüzü koruyarak sizlerde korursunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s