AR-GE NEDİR

Photo by Lukas on Pexels.com

AR-GE yani araştırma geliştirme günümüzde Dünya’nın teknoloji, bilim ve üretim alanındaki önemli bir bölümdür. AR-GE belli bir ürünün oluşturulması, geliştirilmesi, eklenti yapılabilmesi özellikler oluşturulması ve güçlendirilmesi amacıyla çeşitli çalışmalar, deneyler, fikirler ile ürünler ve yenilikler oluşturmakla sorumludur.

AR-GE 3’e ayrılır; Temel araştırma, uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme.

Temel araştırma: herhangi bir uygulama ve kullanım yöntemi belirlemeden, araştırma konusundan bilgi ve fikir elde etmek için yapılan inceleme.

Uygulamalı araştırma: geliştirilecek alanda farklı bir fikir veya yöntem bulmak, uygulamak için yapılan araştırma.

Deneysel geliştirme: elde bulunan ürün ve düşüncenin geliştirilmesi, yenilikler yapılması, güçlendirmelerle üründeki eksiklerin tamamlanması ve ürünün daha iyi hale getirilmesi için yapılan çalışmalar.

AR-GE nin önemi

Şirketleri ve ülkeleri geliştiren, güçlendiren, üstün kılan şey ürettikleridir. Bir ülke ya da şirket bir diğeriyle aynı ürünü ve teknolojiyi piyasaya süremez yapılacak yeniliklerle farklılıklarıyla rakiplerine karşı mücadele şansı bulabilir. Bir şirketin ya da firmanın AR-GE alanında yaptığı yeniliklerle rakiplerine karşı kendilerine ait yeni ve geliştirilmiş ürünleri daha gelişmiş bir halde müşterilere sunabilmektedir. Bu gelişimle çeşitli pazarlarda da markalarını duyurabilir. Bir ülkenin AR-GE ye yaptıkları yatırımlar sonucunda çeşitli alanlarda diğer ülkelere ticari ve iktisadi açıdan güç uygulayabilmektedir. Ülkedeki AR-GE patentli ürünler üretmek, diğer ülkelerde olmayanı pazarlayabilmek, ülkeye ihracat alanında destek yaratabilmek ve uluslararası ya da global pazarlar üretim yapabilmek gibi ihtimalleri doğurur.

Photo by fauxels on Pexels.com

AR-GE alanında yapılması gerekenler

AR-GE alanında güçlü ve etkili olmak için yapılması gereken bu alandaki çalışan kadrosunun yeterli derecede eğitim almış olması, bu alanda çalışacak olanlar konusunda uzmanlaşmış olmalı, yaratıcılık ve fikir sahip insanların bu bölüm da çalışmalarını sağlamalıdır.

Araştırma ve geliştirme yapılabilmesi için birçok inceleme ve çeşitli deneyler yapılması gerekmektedir. Bu sebeple AR-GE Departmanı’na uygun bir çalışma alanı oluşturmak bu alanda kullanım için belirli bir bütçe ve fon ayırmak gerekir.

Bu bölüm de hazırlanan projelerin iyi incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda hayata geçirilmesi gerekir. Oluşturulan hipotez ve fikirler yöneticiler tarafından, çalışanlar tarafından bazen de fikrin oluşturulduktan sonra müşteriler tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ülkelerin AR-GE alanındaki bütçeleri

Ülkelerin Araştırma ve Geliştirme alanındaki ayırdıkları bütçeler UNESCO istatistik enstitüsü 2020 verileri

SIRALAMAÜLKELERBÜTÇEİŞ SEKTÖRÜNDE KULLANIM
1ABD476 MİLYAR $%71,5
2ÇİN372 MİLYAR $%77,3
3JAPONYA170 MİLYAR $%77,8
4ALMANYA110 MİLYAR $%67,7
5GÜNEY KORE73 MİLYAR $%78,2
6FRANSA61 MİLYAR $%63,6
7HİNDİSTAN48 MİLYAR $%35,5
8UK44 MİLYAR $%65,1
9BREZİLYA42 MİLYAR $ 
10RUSYA40 MİLYAR $%59,6

 TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUM (TÜİK) verilerine göre bulduğumuz kaynaklar neticesinde 2018-2019 yılı AR-GE çalışmaları için ayrılan bütçe 14 Milyar 924 milyon TL (1.8 MİLYAR  $) olarak belirlenmiştir. Umarız ki gelecek dönemlerde ülkemizde AR-GE çalışmalarına ve bütçesine daha yatırımda bulunma imkanımız olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s