EGZERSİZ YAPMAK NEDEN HAYAT RUTİNİ OLMALI ?

Resim Free-Photos tarafından Pixabay‘a yüklendi

Günlük hayatımızda eskiye nazaran çok daha az hareket halinde ve çoğunlukla oturma eğilimindeyiz. Bunun sebepleri muhtemelen teknolojinin birçok işlevi ile bizlerin yapılacak işlerini kolayca halletmesi, metropollerin hareket etme ya da gezintiye çıkmak için insanlara alan bırakmaması ve zamanla insanların bir yürüyüşe çıkmaya dahi vakit ayırmaması günümüzde söz konusudur.

Sürekli olarak tüketmeye dayalı yeni hayatlarımızda yalnızca tüketmek zamanla bizlere istemediğimiz çeşitli sorunlar, belki de hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu tür sorunlarla mücadele etmeye henüz yaşamadan başlamak bizi çok daha sağlıklı ve huzurlu olmaya iletecektir. Gençlik yıllarımızda hayat birçoğumuz için çok rahat ve güzel geçmektedir, bu sebeple sağlığımıza dikkat etmek aklımıza dahi gelmez ancak ilerleyen yaşlarda yapmadıklarımız ve önemsemediklerimizle pişman oluruz. Bu pişmanlığı yaşamak istemiyorsak erkenden günlük egzersizler yapmaya ya da spor faaliyetlerine katılmaya başlamalıyız.

Egzersizin ve sporun önemi

Egzersiz yapmak özellikle gençlik dönemlerinde çok faydalıdır.  Kas kütlemizin artması, vücudumuzun formda kalabilmesi, enerjimizin sürekli tempoda kalması ve belki de tam anlamıyla genç kalabilmemiz adına egzersiz ve spor vazgeçilmezimiz haline gelmelidir. Çünkü ilerleyen yaşlarda çalışma düzenimiz, bu tür etkinliklere ayırdığımız vakit ya da böylesi güç gerektiren uğraşları yapmakta zorluklar yaşayabiliriz. Erken dönemde bu tür faaliyetlere başlamak ve sürekli olarak devam ettirmek inanın er ya da geç meyvelerini verecektir.

Resim mohamed Hassan tarafından Pixabay‘a yüklendi

Egzersizin faydaları

  • Gün içerisinde ya da başlangıcında yapılan belirli süreli düzenli egzersiz başlangıçta yorucu gelse de kısa bir süre sonra gün boyu verimli ve enerjik kalmanızı sağlayacaktır.
  • Çeşitli kas, kemik rahatsızlıkları, şeker ve tansiyon oranı ve kalp hastalıkları gibi birçok rahatsızlık ve hastalığa yakalanma riskinizi düşürebilir hatta hiç yakalanmama ihtimalinizde olabilir.
  • Günün erken saatlerinde yapılan spor kendimizi psikolojik olarak bir başarma hissi ile güne başlamamızı ve bize pozitiflik katmasını kısa süreli bir egzersizle sağlayabiliriz.
  • Egzersiz yapmaya başlayarak o kurtulmak istediğiniz fazla kilolardan kurtulma şansınız çok daha yüksektir.
  • Günün belli zamanında yaptığınız bu düzenli egzersiz zamanla günün geri kalanında da plan yapmanızda teşvik olacak ve uyku düzeniniz dahi çok daha iyi hale gelecektir.
Resim Free-Photos tarafından Pixabay‘a yüklendi

Peki, nasıl egzersiz ya da spor yapılmalı

Egzersiz yapmanın bir kuralı yoktur. Çok çeşitli planlara ulaşmak ve uygulamak oldukça kolaydır, bunu yapmak için bir spor eğitmeninden size uygun programlar yazdırabilir ya da internette var olan bazı gündelik egzersizlere ulaşabilirsiniz. Günün belli Aralığında 20 – 30 dakikanızı egzersize ayırmak gün boyu zinde olmanızı ve ilerleyen günlerde çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 

Egzersiz yapmak için uygun ortam oluşturmak oldukça basittir. Eğer evinizde hareket etmeye uygun bir alanınız varsa burada egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Evinizin yakınında bir orman, park ya da benzeri bir arazi varsa orada yapmakta mümkündür. Üstelik orada sizin gibi egzersiz yapan insanlarla sohbet edebilir, kendinizi bu şekilde motive edebilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Spor yapmaktan kastımız ise birçok yönden değerlendirilebilir. Kas kütlesini arttırmaya yoğunlaşmak istiyorsanız bir spor salonuna yazılmanızı tavsiye ederiz. Burada istediğiniz vücut alanı için çeşitli aletler bulunmaktadır, ayrıca profesyonel bir antrenman koçu ya da eğitmende size çalışma programınız ve gelişiminiz konusunda yardımda bulunacaktır.

Spordan kasıt elbette yalnızca vücut geliştirmek ya da kas şişirmek değildir. Yüzme, basketbol, futbol ya da bunlara benzer birçok spor dalına ne kadar erken başlarsanız gelişmeniz, alışmanız ve zamanla ustalaşmanız o kadar hızlı olacaktır. Bu tür etkinlikler ve spor dalları vücudunuzun tam performansıyla çalışmasını ve tüm kaslarınızın hareket halinde olmasını sağlar. Bu şekilde yalnızca hareket ederek kaslarınızı geliştirebilir, istediğiniz vücut şekline ve esnekliğe ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s