MİNİMALİZM NEDİR

Minimalizm 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış temelinde sadelik ve öz olana yönelmeyi hedefleyen, fazlalıktan ve bunun getirisiyle gereksiz tüketimden arınmayı bu şekilde minimal bir yaşamla mutlu olmayı sağlamak için başlanmış bir akımdır.

Minimalizm aslında sanat ve müzik alanlarında başlamış daha sonrasında hayatın her alanında etki göstermiş bir yaşam biçimidir. Resim, müzik, heykelle başlayan bu akım günümüzde kıyafet, gıda, lüks tüketim ve dijital teknolojiler alanında bile ilgi görmüştür.

Nasıl minimalist olunur?

Minimalist olmak aslında oldukça kolaydır. Günümüz dünyasında tüketim ve satın alma öne çıkmışken yapılması gereken satın alma isteklerinize karşı koymak, gereksiz tüketim yapmamaktır. Bunu başarmanın temeli ise satın alacağınız bir ürünün ihtiyaç durumunu değerlendirmektir; gerçekten buna ihtiyacım var mı, bu ürün bana ne sağlar, bu ürün ne kadar kullanışlı ya da ne kadar süre kullanılabilir gibi sorular sorarak ürünün ihtiyaç mı yoksa sadece istek mi olduğunu anlarız.

Minimalizm için atılabilecek ilk adım; bir ürünü satın almak istediğimizde o ürünü almadan bir süre bekleyin daha sonra bu sürede ihtiyaç duydunuz mu eğer duymadıysanız bu sizin yalnızca isteğinizdir. İhtiyacınız olmayan bir ürün minimalizm kavramının dışındadır. Peki, hangi alanlarda minimalizm vardır.

Minimalizm türleri

MOBİLYA DA MİNİMALİZM

Evimizi dekore ederken her seçtiğimizin güzel, şık ve kullanışlı olmasını isteriz bu şekilde yaşam alanımızı birçok mobilya ile doldururuz. Ancak bunu yaparken çoğunlukla yaptığımız hata dekorasyon için alınan gereksiz birçok ürün ve bir gün kullanırım adı altında atılmayı bekleyen çeşitli malzeme ve alettir. Bunlar size, evinize aslında karmaşa ve kaos ortamı yaratır. Minimalizm ise size az çoktur felsefesi ile huzurun aslında çokta değil az ile yaşamakta olduğunu öğretir.

GİYİM VE AKSESUARDA MİNİMALİZM

Günlük hayatımızda kıyafetlerimiz bize belli bir güzellik ve şıklık hissi getirir, aksesuarlar ise farklı ve özel hissetmemizi sağlar. Kimi zaman bu düşünce ile hiç kullanılmayacak ya da gerek duyulmayacak birçok aksesuar ve kıyafet alırız. Minimal yaşamda çok fazla kıyafete gerek yoktur aksesuar ise gereksiz bir özelleştirme ürünüdür. Bu da şu şekilde düşünülebilir yılda yalnızca birkaç kez giymek ya da kullanmak için aldığınız bir ürün neden sizin alanınızı işgal etsin, çok fazla seçeneğinizin olması ise seçenekler arasında kaybolmanıza ve vakit kaybına sebep olur. Az giyim ürününü sık kullanmak tercih zorluğuna da kullanım sıklığına da etkili olacaktır.

DİJİTAL MİNİMALİZM

Teknoloji her gün adım adım gelişmekte bu gelişmenin yanı sıra çok fazla buluş çok fazla icat ortaya çıkmaktadır. Toplumlar günden güne teknoloji kullanımına daha çok bağımlı olmakta, bu bağımlılık bize birçok anlamda zarar vermektedir. Oysa bundan birkaç yüzyıl öncesinde teknoloji yok denecek durumdaydı ve insanlar şimdiye oranla çok daha üretken, çalışkan sözün özü minimaldi. Dijital minimalizm için yapılması gereken ise o son model yeni çıkan akıllı telefonu, oyun oynamak için çıkan yeni konsolu ve teknoloji aksesuarları satın almamak. Bunlarla birlikte elde olan teknolojik ürünü daha az kullanmak ve onun yerine kendimize daha çok fayda sağlayacak hobiler, işler ile vakit geçirmektir.

Görsel 1 : Photo by Pixabay on Pexels.com

Görsel 2: Photo by Juan Pablo Serrano Arenas on Pexels.com

MİNİMALİZM NEDİR” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s